Žltačka útočí nenápadne, najprv sa môže podobať na obyčajnú chrípku
Väčšie či menšie epidémie žltačky od leta „strašia“ aj na Slovensku. Postup choroby sa ešte nepodarilo úplne utlmiť. Ako spoznáme že sme sa nakazili?
V okrese Brezno epidemiológovia nedávno zaznamenali dve nové ochorenia typu A, za posledné týždne je to už spolu 23 prípadov. V okrese Rožňava evidujú 52 potvrdených prípadov v epidemiologickej súvislosti. Žltačka, ktorá v lete zaútočila najmä v Česku, konkrétne v Brne, stále je aj u nás.
Ako ju spoznáme
Malátnosť, únava, bolesti hlavy či zvýšená teplota. Hoci ide o príznaky podobné chrípke, môžu signalizovať i žltačku typu A v prvých fázach. Ešte predtým, než infikovanému zožltnú bielka či koža, môžu sa tiež objaviť bolesti pod pravým rebrom, upozornili hygienici.
„Ochorenie však môže prebiehať bez príznakov choroby s vytvorením len protilátkovej odozvy,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva.
Lekári ju tento rok diagnostikovali 731 ľuďom. Počet ľudí ňou infikovaných posledné roky narastá. V roku 2013 ju diagnostikovali vyše 200 pacientom, predvlani 735 a vlani 883 ľuďom.
Čo robiť aby sme neochoreli
Žltačku typu A poznáme aj pod označením choroba špinavých rúk. Prenáša sa „fekálno-orálno cestou“. Vírus, ktorý infikovaný človek vylúči stolicou, sa do druhého organizmu dostáva prehltnutím cez ústa. „Prenáša sa najmä špinavými rukami, vírusom kontaminovanými potravinami či vodou,“ informujú hygienici.
V rámci prevencie treba dodržiavať osobnú hygienu a neustále dezinfikovať okolie. Najúčinnejším opatrením je očkovanie. Toto ochorenie sa najviac šíri medzi marginalizovanými skupinami ľudí žijúcimi v zlých hygienických podmienkach, ľahko tam dochádza k prenosu najmä u detí predškolského a mladšieho školského veku.
Foto: wellnesssquad.com