Regióny Rôzne

Žiadny ŠTRAJK sa nekonal: V srdci Slovenska vyzeral 17. november 1989 úplne inak

Pred 35. rokmi došlo k Nežnej revolúcii. A hoci generálny štrajk vypukol aj v Banskej Bystrici, nebolo to 17. novembra.

Ilustračný obrázok k článku Žiadny ŠTRAJK sa nekonal: V srdci Slovenska vyzeral 17. november 1989 úplne inak
10
Galéria
Foto: Viliam Béreš

Cestou do Budapešti

„Večer som sa v byte na banskobystrickom sídlisku chystal na nočný vlak do Budapešti. V sobotu tam mal začať zakladajúci zjazd maďarskej Strany zelených. So skupinou najmä bratislavských ochranárov – Paľom Šremerom, Maňom Hubom, Petrom Tatárom, Janom Budajom a ďalšími, sme už niekoľko mesiacov uvažovali o založení Strany zelených u nás,“ spomína Juraj Mesík, prvý predseda Strany zelených, podľa ktorého by sa taký krok nepochybne stretol s tvrdým odporom štátneho aparátu, ale cítili, že doba na otvorenú konfrontáciu s režimom dozrieva.

„Ako zvyčajne, večer pred odchodom som zapol rádio a cez praskanie a pískanie rušičiek na vlnách Slobodnej Európy a Hlasu Ameriky som chytil slová a útržky viet o dianí vo svete. Hlas v rádiu vzrušene informoval o udalostiach dňa v Prahe, o pochode pražských študentov pri príležitosti Dňa študentstva, o mlátení bezbranných chlapcov a dievčat na Národnej triede. A o tom, že pri zásahu policajti zabili človeka,“ pokračoval Mesík.

Ako povedal, práve správa o zabití študenta – pamätníci vedia, že bola vyfabrikovaná a zrejme mala poslúžiť na zastrašenie búriacej sa mládeže – mala na neho elektrifikujúci účinok. „Udalosti nasledujúcich dní ukázali, že zďaleka nie len na mňa. Do Budapešti som vyrážal so vzrušujúcim pocitom, že po Poľsku, Maďarsku, východnom Nemecku a dokonca aj Bulharsku, kde sa už komunizmus začal rúcať, sa vývoj konečne začína hýbať aj v Československu,“ dodal Mesík.

Inštrukcie v obálke

Jeho slová potvrdzuje aj Milan Zajac, niekdajší člen VPN, neskôr Strany zelených. „Veľká lož o smrti Martina Šmída zelektrizovala celú republiku a aj mňa. Ihneď som volal do Prahy priateľovi z vojny, s ktorým som sa asi rok predtým stretol v Tatrách, aby som zistil, čo sa v Prahe deje. Odpoveď mi prišla do práce vo veľkej obálke asi v utorok alebo stredu. Odosielateľom bol výskumný ústav, v ktorom pracoval. Boli tam dokumenty Občianskeho fóra a najdôležitejšie kontakty pre styčné osoby, nejaké návody, ako zakladať bunky Občianskeho fóra,“ prezradil Zajac.

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj historické zábery z Generálneho štrajku v uliciach Bystrice.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Generálny štrajk na banskobystrickom Námesti SNP v novembri 1989
10
Galéria
Foto: Viliam Béreš
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM