Regióny

ŠOKUJÚCE, čo odhalili v slovenskej rieke: Vydaný bol ZÁKAZ lovu a konzumácie rýb

Zákaz lovu a konzumácie rýb ulovených na rieke Slaná platí v úseku od vyústenia banských vôd do rieky zo železnorudnej bane v obci Nižná Slaná až po hranice s Maďarskou republikou.

Ilustračný obrázok k článku ŠOKUJÚCE, čo odhalili v slovenskej rieke: Vydaný bol ZÁKAZ lovu a konzumácie rýb
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Na znečistenej rieke Slaná je zakázaný lov a konzumácia tam ulovených rýb. Opatrenia vydali regionálne veterinárne a potravinové správy (RVPS) v Rožňave a Rimavskej Sobote. Dôvodom sú výsledky laboratórnych testov, podľa ktorých telá rýb obsahujú zdraviu škodlivý arzén. Vyplýva to z rozhodnutia, ktoré TASR poskytla RVPS v Rožňave.

Výnimka z lovu

Zákaz lovu a konzumácie rýb ulovených na rieke Slaná platí v úseku od vyústenia banských vôd do rieky zo železnorudnej bane v obci Nižná Slaná až po hranice s Maďarskou republikou. Od miesta výtoku banských vôd v Nižnej Slanej rieka Slaná preteká cez Rožňavu, Plešivec, Tornaľu až po Lenartovce, kde pokračuje územím Maďarska.

Výnimka z lovu bola určená pre športový rybolov, rybári teda môžu využívať techniku chyť a pusť. Úrady tiež nariadili miestnym organizáciám Slovenského rybárskeho zväzu umiestniť pri rieke Slaná výstražné tabule upozorňujúce na zákaz lovu rýb, ktorý bude platiť do odvolania.

Hrozba ťažkých kovov

Dôvodom na vyhlásenie zákazu lovu a konzumácie rýb ulovených na rieke Slaná sú výsledky laboratórnych vyšetrení realizovaných od septembra 2022 do júna tohto roka. Testy preukázali, že v svalovine rýb sa zvyšuje koncentrácia arzénu. „Ťažké kovy sa zvyknú kumulovať v pečeni alebo v iných orgánoch, a teda predstavujú pre ľudí zdravotné riziko,“ skonštatoval pre TASR riaditeľ RVPS v Rimavskej Sobote Rudolf Smriga.

Kontamináciu vody v rieke Slaná v dôsledku vytekania banských vôd zo železnorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit v obci Nižná Slaná potvrdili na začiatku roka 2022. Výsledky prvotných rozborov vody preukázali prekročenú hodnotu železa, mangánu, síranov či výskyt arzénu. Na riešenie znečistenia rieky Slaná vyčlenila vláda začiatkom júna 1,5 milióna eur, s prvými prácami v podzemí sa začalo v druhej polovici júla. Pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota, cez ktoré Slaná preteká, vyhlásila vláda mimoriadnu situáciu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM