ELA Správy Zo zahraničia

Slovenka UVIAZLA na festivale Burning Man: Desaťtisíce ľudí sa nevedia dostať z púšte! VIDEO

Spojené štáty americké sužujú v niektorých oblastiach v týchto dňoch nielen hurikány, ale aj prudké dažde. Nepriaznivé počasie uväznilo v púšti 70-tisíc ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Slovenka UVIAZLA na festivale Burning Man: Desaťtisíce ľudí sa nevedia dostať z púšte! VIDEO
11
Galéria

Čo je Burning Man?

Nehudobný festival alternatívnej kultúry Burning Man sa koná každý rok koncom augusta a začiatkom septembra na púšti v Nevade. O toto podujatie je extrémne vysoký záujem už niekoľko mesiacov dopredu, keď sa spustí online predaj lístkov.

Tie sú zvyčajne vypredané do niekoľkých minút a chce to ozaj šťastie, aby ste sa aj na viacerých zariadeniach dokázali prihlásiť a zakúpiť si vstupenku. Tá začína na sume 350 eur. Neskôr, pri kúpe z druhej ruky, sa ceny pohybujú aj okolo dvetisíc dolárov.

Ak si pripočítate k tomu letenky, nejde o lacný špás. Napriek tomu festival každoročne priláka desaťtisíce návštevníkov, ktorí sa stretnú v doslova „umelo vytvorenom mestečku“ Black Rock City, dočasnej metropoly venovanej umeniu a jej komunite.

Festival je preslávený extravagantným umením v podobe kostýmov. Každý rok je iná téma. Tento ročník sa nesie v duchu zvieracích motívov (Animalia).

Ako vznikol?

Tradíciu festivalu založil umelec Larry Harvey, ktorý na letný slnovrat v roku 1986 po tom, čo ho opustila priateľka, spálil na pláži Baker Beach v San Franciscu veľkú drevenú sochu muža so psom ako symbolickú bodku za svojím minulým životom. Tento happening prilákal množstvo divákov a opakoval sa aj nasledujúce roky.

V roku 1990 sa po zákaze pálenia sochy a vzhľadom na stúpajúci počet divákov rozhodlo o premiestnení rituálu do neobývanej oblasti na dne vyschnutého jazera v severnej Nevade.

Tiež sa zmenil jeho termín, aby sa využilo celoštátne voľno na prvý septembrový pondelok, keď sa v USA oslavuje Deň práce.

Žiaden komfort

Burning Man totiž nie je len taký obyčajný festival. Je to miesto a mesto, v ktorom takmer všetko, čo sa deje, je vytvorené výlučne jeho návštevníkmi. Festival sa v americkej púšti koná už od roku 1986.

Približne 60-tisíc dočasných obyvateľov z celého sveta si musí zabezpečiť jedlo a pitie aj napríklad bartrovaním. Spí sa v karaváne alebo stanoch, na presun slúžia bicykle či motorky.

Premyslený musíte mať každý detail. Široko-ďaleko totiž nič nie je, žiaden obchod. Ľudia sa musia na pár dní naučiť žiť a prežiť v komunite.

Na festivale nefungujú peniaze, ale tzv. gift economy. Kúpiť si môžete len kávu, čaj, ľad a aj to iba na jedinom mieste. Všetko ostatné si musíte priniesť alebo získať výmenným obchodom.

Návštevníci sa musia popasovať aj so silnými zmenami teplôt. Kým cez deň je aj vyše 40 °C, v noci teplota klesne na 10 °C. Nehovoriac o všadeprítomnom piesku, ktorý je vo vlasoch, oblečení, očiach. Podmienky sú naozaj drsné. A tento rok pre silný dážď ešte drsnejšie.

Zdroj: Facebook
Zdroj: Facebook
Zdroj: YouTube.com
Burning Man
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM