Nevábne ŽLTÉ škvrny na poduške neignorujte: Škodia zdraviu, nestačí prezliecť obliečku
Na nepekné žlté až hnedé fľaky na poduškách nestačí len nová návlečka. Ak vás trápi zdravie, skúste sa najprv pozrieť na to, na čo si každý večer líhate.
Žlté škvrny na vankúši nie sú len estetickým problémom. Ignorovať to a natiahnuť obliečku cez takýto vankúš, to nie je zrovna najlepším riešením. Za nevzhľadnými mapami je niekoľko možných príčin, ale najčastejším vinníkom je pot.
„Pravdepodobne si to ani neuvedomujeme, ale väčšina ľudí sa v noci trochu potí. Pot môže presiaknuť cez obliečku do vankúša. Za jednu noc to nemusí byť veľa, ale pot sa časom hromadí a následkom toho môžu vzniknúť žlté škvrny,“ píše Techradar.
Za žltými škvarami však nie je len pot. Na vankúši sa často nachádza kožný maz, odumreté kožné bunky, zvyšky slín, kozmetiky, mejkapu či pleťových krémov a olejov.
To všetko vytvára vhodnú živnú pôdu pre rozvoj baktérií a plesní: „V priebehu času sa vo vankúši môžu nahromadiť roztoče, plesne a iné alergény, najmä tie, ktoré sú výrazne ovplyvnené vlhkosťou.“ Máte oslabenú imunitu, alergie, kašeľ či podráždenú pokožku? Skontrolujte si najprv svoj vankúš.
Ako často ho meniť?
Ak sa chcete vyhnúť zdravotným problémom, svoj vankúš pravidelne perte. No aj vankúš má svoju životnosť. Všeobecne sa odporúča meniť vankúš každý rok až dva roky. „Skutočne dobrý vankúš vám vydrží len asi dva až tri roky,“ hovorí pre portál Today Rebecca Robbins, inštruktorka medicíny na Harvard Medical School's Division of Sleep Medicine a spoluautorka knihy o spánku.
„Vankúš ovplyvňuje vašu polohu pri spánku a ak vám nepodopiera hlavu a krk, pravdepodobne je čas investovať do nového, aby ste si naďalej udržali zdravý spánok. Navyše, ak je blízko nosa a úst, po niekoľkých rokoch používania by ste nemali nad tým len uvažovať,“ píše portál The English Home.
Nie je vankúš ako vankúš
Na trhu je množstvo kúskov, prispôsobte pranie podľa výplne svojho „spánkového pomocníka“.
- Perové vankúše – perte len na nízkej teplote 30°C. Prepnite program na jemnú bielizeň s nízkymi otáčkami.
- Vankúše s obsahom dutých vlákien – perte do 60°C. Zvoľte program jemné alebo ručné pranie.
- Vankúše z pamäťovej peny – nikdy ich neberte v práčke, nepatria ani do sušičky. Vyperte ich ručne s pomocou malého množstva tekutého pracieho prostriedku. Po vypláchnutí zvoľte voľné schnutie.
- Anatomické vankúše – do práčky patria len snímateľné poťahy.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné