Krátky poobedný „šlofík“ LIEČI: Jednej skupine ľudí však ŠKODÍ, nájdete sa v nej aj vy?
Niekoľko minút spánku dokáže telo skutočne naštartovať. Tento zdriemnutie však nepôsobí dobre na každého. Vieme, prečo je to tak.

Neprespite sa
Aj v tomto prípade platí známe pravidlo: Všetkého príliš škodí. Na doplnenie energie a lepšej nálady vám skutočne stačí len niekoľko desiatok minút. Silu power nap neznásobíte dlhším spánkom, práve naopak, docielite opačný efekt.
Pozor, ak…
V prípade, že trpíte nespavosťou, power nap nie je pre vás vhodní: „Adenozín, chemická látka prítomná v našom tele a mozgu, sa hromadí počas dňa a spôsobuje ospalosť. Keď spíme, hladina adenozínu sa vyplavuje a v dôsledku toho sme ostražitejší. Problém s „nespáčmi“ je v tom, že zdriemnutím sa oberajú o dostatok adenozínu, ktorí by sa inak dostavil v noci,“ vysvetlila Ruckshanda Majid.
4 top pravidlá
- Svoj „šlofík“ si dobre načasujte a to vždy v rozmedzí od 13. do 15. hodiny.
- Neprekočujte dĺžku power nap a pre istotu si nadstavte na smartphone budík. Zvoľte tlmenejšiu zvučku.
- Prostredie je dôležité – v prípade, že ste v domácom prostredí, zvoľte tiché a tmavé miesto, vytvorte si čo najpohodlnejšie prostredie. Ak ste v práci, nadstavte si stoličku, zavrite oči a oddajte sa chvíľke nič nerobenia. Ak vám to pomôže, vyskúšajte vypnúť s relaxačnou hudbou v ušiach.
- Stavte na nepravidelnosť – počúvajte svoje telo a doprajte si power nap len vtedy, keď to skutočne potrebujete.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné