FOTO Divočina v Poloninách: Nájdeme v nich dom Deduška Večerníčka, ale aj poriadnu TMU
Raritou je Park tmavej oblohy, keďže Poloniny sú jedným z miest s najnižším svetelným znečistením a podmienky na pozorovanie vesmíru sú tu veľmi dobré.
„Niektorí obyvatelia nechceli svoje domovy opustiť do poslednej chvíle. Kvalitu vody zo Stariny kontrolujú v úpravni vody v Stakčíne za pomoci živých pstruhov a mušlí, ktoré sa v znečistenej vode zatvárajú,“ vysvetľuje ďalej envirošpecialista.
Kde býva Večerníček
Z hlavnej cesty si následne môžeme urobiť odbočku k viacerým vzácnym dreveným kostolíkom: v Jalovej, v Topoli či v Uličskom Krivom.
V Topoli sa narodil rusínsky národný buditeľ, spisovateľ, pedagóg a gréckokatolícky kňaz Alexander Duchnovič, ktorého meno nesie prešovské divadlo.
A v najvýchodnejšej slovenskej obci Nová Sedlica nájdeme obľúbený Domček deduška Večerníčka.
Rozľahlé lesy Národného parku Poloniny majú pralesovitý charakter a sú enormne vyhľadávané turistami z celej krajiny, Čiech a Poľska, no oproti iným slovenským pohoriam sú dosť monotónne.
„Medzi ich najkrajšie partie patria hrebeňové lúky – poloniny, na ktoré sa z novej Sedlice dostaneme zelenou turistickou značkou. Hrebeň nás dovedie až do bodu, kde sa stretávajú hranice Slovenska, vojnou sužovanej Ukrajiny a Poľska,“ pozýva ďalej na turistiku Guman.
Ako najvyšší vrch Bukovských vrchov udávajú geodeti Kamennú lúku s výškou 1201 metrov. Vyššie sa nachádza trojhraničný bod pod Kremencom s výškou 1208 metrov.
O tme a ideálnych podmienkach pre pozorovanie vesmírneho divadla sa dočítate na 3. strane.