Magazín Lifestyle

Že najviac baktérií je na toalete? 17-tisíc „zvieratiek“ vás čaká prekvapivo úplne inde!

Existuje miesto, kde majú „zvieratká“ obzvlášť dobré podmienky. V prípade, že ho nevyčistíte do týždňa, vytvoríte si niekoľkotisícovú kolóniu, ktorá bude narastať.

Ilustračný obrázok k článku Že najviac baktérií je na toalete? 17-tisíc „zvieratiek“ vás čaká prekvapivo úplne inde!
Zdroj: www.pixabay.com / CC0 1.0

Aj vás vždy strasie pri pomyslení, koľko baktérií sa nachádza v okolí toalety? Nemusí. Záchod nie je miestom, kde na nachádza najviac tamojších jednobunkových organizmov.

Nedávno vykonaná štúdia zistila, že je ich oveľa viac na mieste, ktoré je pre mnohých z vás na vrchole obľúbenosti. „Obliečky na vankúše, ktoré sa neperú viac ako týždeň, obsahujú o 17-tisíc mikroorganizmov (baktérií, vírusov a húb) viac ako má záchodová doska,“ informujte o tom The Financial Express.

Plesňové infekcie, roztoče a…

Toaletné misy sa zvyčajne čistia pravidelne a akékoľvek zašpinenie je rýchlo odstránené. No v prípade obliečok je to často iné.

Neviditeľných nepriateľov nie je vidieť, a preto aj vás možno láka prezliecť vankúš o čosi neskôr. Mikroorganizmy usadené v textile sa môžu bez rušenia rozmnožovať.

Nebude preto ničím neobvyklým, ak si na vankúši „vypestujete“ pleseň či napríklad roztoče.„Ak sa tieto mikroorganizmy, dostanú cez noc do kontaktu s pokožkou, môžu byť zdrojom kožných vriedkov, pupienkov alebo v niektorých prípadoch dokonca spôsobiť infekcie dýchacích ciest (pneumóniu),“ vysvetlila špecialistka na infekčné choroby doktorka Kirti Sabnis.

Baktérie majú dokonalé podmienky

Problémom je aj materiál, z ktorého sú obliečky či vankúše vyrobené – pot na povrchu textílie zvyčajne dlhšie schne a opäť sa vytvárala živná pôda pre šírenie mikroorganizmov: „Ich výlučky môžu vyvolať alergické reakcie, ako je alergické kýchanie, žihľavka, svrbenie, kašeľ, upchatý nos a tak ďalej,“ doplnila ďalej tamojšia doktorka.

V tamojšej štúdii bola podobne preskúmaná aj posteľná bielizeň. Výsledok? Neskončila o nič lepšie – po týždni používania v nej prebývalo viac ako 24-tisíc baktérií.

Zaspávanie v takomto prostredí je nebezpečné najmä pre ľudí so zníženou imunitou, deti a starších ľudí.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM