Výsledky prieskumu potešia: Potvrdili pokles konzumácie alkoholu u žiakov
Najnovšie výsledky prieskumu prinášajú dobré správy. Vyplýva z nich, že počet žiakov, ktorí požívali alkoholické nápoje postupne klesá už od roku 2012.
Z najnovšieho prieskumu Centra vedecko-technických informácií SR o prežívaní voľného času v online priestore a konzumácii legálnych a nelegálnych drog u žiakov základných a stredných škôl vyplýva, že od roku 2012 výraznejšie klesal počet žiakov, ktorí požívali alkoholické nápoje a zvyšoval sa počet opýtaných, ktorí patrili k abstinentom. Na základe získaných údajov boli vybrané výsledky porovnané so zisteniami z predchádzajúcich výskumov. TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Porovnanie dát za roky 2009, 2012 a 2018 ukázalo vzostup počtu respondentov, ktorí pili alkohol často, no zároveň sa znížil počet opýtaných, ktorí tento druh nápojov konzumovali občas a zvýšil sa počet žiakov, ktorí alkoholické nápoje nepili vôbec.
Z podrobnejšej analýzy údajov vyplynulo, že v rokoch 2009 a 2012 patril najvyšší počet opýtaných k príležitostným konzumentom alkoholu, zatiaľ čo v roku 2018 najviac respondentov nepilo tento druh nápojov vôbec.
„Hlbšia analýza údajov poukázala na skutočnosť, že v tomto roku pilo alkoholické nápoje omnoho menej žiakov základných a stredných škôl ako v rokoch 2001 a 2003. Zároveň bol zaznamenaný zvyšujúci sa počet opýtaných, ktorí alkohol nekonzumovali vôbec,“ uviedol rezort školstva.
Neoberajte sa o dôležitý vápnik: Pozor na alkohol, fajčenie aj priveľa kofeínu
Najhoršia situácia v oblasti konzumácie alkoholických nápojov bola evidovaná v rokoch 2001, 2003 a 2012, keď alkohol požívali viac než tri štvrtiny opýtaných a k abstinentom patrila približne pätina respondentov. „V tomto roku patrila ku konzumentom alkoholu asi polovica oslovených žiakov, pričom pomer konzumentov alkoholických nápojov a abstinentov bol takmer vyrovnaný,“ poznamenalo ministerstvo.
„Dá sa predpokladať, že pomerne zlú situáciu pomohli zlepšiť rôzne celospoločenské opatrenia, ako sú časté kontroly podnikov predávajúcich alkohol, oznámenie používania alkoholu rodičom a riaditeľovi školy, finančné postihy rodičov i preventívne opatrenia. V uvedenom trende je potrebné naďalej pokračovať,“ doplnil rezort školstva s tým, že každoročne usmerňuje školy a školské zariadenia prostredníctvom pedagogicko-organizačných pokynov aj v témach prevencie, dáva do pozornosti možnosti podpory a didaktické materiály a informácie pre pedagogických a odborných zamestnancov.
Zároveň ministerstvo školstva prideľuje školám finančné prostriedky na základe výzvy rozvojového projektu Zdravie a bezpečnosť v školách a školským zariadeniam prostredníctvom výzvy Protidrogová prevencia. Téma prevencie alkoholizmu je zahrnutá aj v prierezových témach štátnych vzdelávacích programov.
Prieskum sa realizoval na vzorke vybraných žiakov základných a stredných škôl v SR s rovnomerným zastúpením oboch pohlaví. Týkal sa všetkých typov škôl a všetkých krajov SR.
Foto: ilustračné