Všetky doklady uložené v mobile? Na Slovensku pripravujú detaily DIGITÁLNEJ peňaženky!
Slovensko sa zaoberá zavedením digitálnej peňaženky do praxe. Čo všetko prinesie?
V Európskej únii by už onedlho mohla začať fungovať tzv. Európska digitálna identita. Pôjde o osobnú digitálnu peňaženku pre občanov a obyvateľov EÚ. „Európsku digitálnu identitu budú môcť využívať občania EÚ, osoby s pobytom v EÚ a podniky EÚ, ktoré chcú preukázať svoju identitu alebo potvrdiť určité osobné informácie. Môže sa používať v súvislosti s online aj offline verejnými a súkromnými službami v celej EÚ,“ informuje Európska komisia.
Prebehlo veľké testovanie
Ešte pred zavedením v členských štátoch sa peňaženka digitálnej identity EÚ začala 1. apríla 2023 testovať v štyroch veľkých projektoch, do ktorých sa zapojilo viac ako 250 súkromných spoločností a verejných orgánov v 25 členských štátoch a aj v Nórsku, na Islande a na Ukrajine. Zdá sa, že testovanie prebehlo v poriadku, keďže Euractiv uvádza, že zavedenie digitálnej peňaženky sa očakáva v roku 2025.
Na čo bude slúžiť?
Používanie digitálnej peňaženky má byť dobrovoľné a jej používatelia budú mať plnú kontrolu nad zdieľanými údajmi. Jej použitie bude možné napríklad pri verejných službách (vydanie rodného listu, lekárskeho potvrdenia, nahlásenie zmeny adresy a pod.), pri otvorení bankového účtu, podaní daňového priznania, predložení prihlášky na univerzitu, ubytovaní v hoteli, prenájme auta, preukázaní veku a podobne.
Pripravuje sa aj Slovensko
Server oPeniazoch informoval, že na stránke slov-lex.sk sa už objavil návrh novely zákona o dôveryhodných službách. Ten hovorí aj o zriadení európskeho rámca digitálnej identity.
„Prostredníctvom európskej peňaženky digitálnej identity sa poskytne bezpečný prístup k verejným a súkromným službám prostredníctvom zlepšeného ekosystému dôveryhodných služieb a pomocou overených dôkazov totožnosti a elektronických osvedčení atribútov, ako sú napríklad akademické kvalifikácie vrátane vysokoškolských titulov alebo iné dosiahnuté formy vzdelania alebo odbornej kvalifikácie,“ píše sa v predkladacej správe.
V jej závere sa aj uvádza, že používanie peňaženiek digitálnej identity je dobrovoľné: „Fyzickým osobám alebo právnickým osobám, ktoré nepoužívajú európske peňaženky digitálnej identity, sa neobmedzuje ani neznevýhodňuje prístup k verejným a súkromným službám, trhu práce a slobode podnikania. Prístup k verejným a súkromným službám je aj naďalej možný prostredníctvom iných existujúcich prostriedkov identifikácie a autentifikácie.“
Podľa návrhu by zákon mohol nadobudnúť účinnosť 1. januára 2025.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné