Rôzne

Vo vysokohorskom prostredí platí sezónna UZÁVERA: Kam sa nedostanete a kde platia výnimky?

Vo vysokohorskom prostredí platí od piatka sezónna uzávera.

Ilustračný obrázok k článku Vo vysokohorskom prostredí platí sezónna UZÁVERA: Kam sa nedostanete a kde platia výnimky?
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Ako informuje Správa Tatranského národného parku (TANAP) na svojej webstránke, nie všetky turistické a náučné chodníky sú otvorené, a preto pri plánovaní túry po 1. novembri je vhodné vopred myslieť nato, kam je možné ešte vstupovať.

Zoznam úsekov

Zoznam úsekov chodníkov, na ktoré sa uzávera vzťahuje, sú zverejnené na webovom sídle Správy TANAP-u. TASR o tom informovala hovorkyňa Správy TANAP Nina Obžutová.

Ako uviedla, aktuálne platný návštevný poriadok TANAP-u priniesol v roku 2023 niekoľko zmien a úprav, napríklad lokalita Symbolického cintorína pri Popradskom plese je prístupná pre návštevníkov aj po 1. novembri.

Túto národnú kultúrnu pamiatku je možné si prezrieť po žltej značke až do 15. decembra. Naopak, úsek červeno značenej Tatranskej magistrály od Popradského plesa cez sedlo pod Ostrvou až po Sliezsky dom podlieha uzávere.

Kde sú výnimky?

Hlavným dôvodom sezónnej uzávery je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov. „Živočíchy sa potrebujú po nápore návštevníkov vo vysokohorskom prostredí Tatier počas letnej turistickej sezóny zregenerovať a pripraviť sa na zimné mesiace, ktoré sú náročné na energiu. Jeseň je zároveň obdobím kamzičej ruje, počas ktorej zver potrebuje pokoj. V jarnom období má uzávera opodstatnenie v tom, že zvieratá rodia a vyvádzajú mláďatá, ktoré potrebujú zosilnieť a naučiť sa prežiť v divočine,“ vysvetlil dôvod Ľubomír Plučinský, vedúci oddelenia prác celospoločenského významu Správy TANAP-u.

Nemenej podstatným dôvodom uzávery je podľa TANAP-u bezpečnosť návštevníkov hôr, preto sa obmedzenia vzťahujú na vysokohorské prostredie nad úrovňou chát.

S výnimkou Chaty pod Rysmi ostávajú vysokohorské chaty otvorené celoročne, vyššie turisti po 1. novembri vstupovať nesmú. Aj tu však existuje niekoľko výnimiek.

Počas zimy je možné vystúpiť na Predné Solisko vo Vysokých Tatrách či po žltej značke na Baranec až po Plačlivé v Západných Tatrách.

Niektoré sú prístupné

Obmedzenia sa však podľa TANAP-u vzťahujú aj na iné športy, napríklad aj horolezci majú od piatka prestávku vo svojich aktivitách. „Ľudská činnosť v prírodnom prostredí a jej sprievodné javy sú zásahom do prírodných procesov. Narušením týchto procesov môžu byť ohrozené konkrétne druhy alebo ich biotopy,“ doplnil Plučinský.

Ako dopĺňa TANAP, množstvo lokalít ostáva naďalej prístupných aj počas zimných mesiacov, je len potrebné sa informovať, ktoré to sú.

Aj po 1. novembri platí obmedzenie pre pohyb v sprievode zvierat. Zoznam vyhradených miest, kam svojho štvornohého miláčika môžu návštevníci vziať, ostáva nezmenený. Zverejnený je na webstránke TANAP-u.

Správa TANAP-u celkovo spravuje na svojom území viac ako 670 kilometrov turistických a náučných chodníkov.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM