V noci sa MENÍ čas! Budeme posúvať hodinky aj naďalej?
Momentálne sa v Európskej únii stále drží tradícia prechodu na letný čas poslednú nedeľu v marci a späť na zimný čas poslednú nedeľu v októbri. Dokedy tak bude?
Už túto noc si budeme posúvať hodinky o 3:00 hodine späť na 2:00 hod. a prejdeme tak na štandardný, stredoeurópsky zimný čas označované ako SEČ. Zmena času každoročne spôsobuje mnohým problémy a preto sa v EÚ začalo diskutovať o tom, že si prestaneme posúvať hodinky, informuje iMeteo.sk.
Zmena letného a zimného času sa mala podľa pôvodného plánu skončiť už v roku 2021.
Po veľkej verejnej diskusii a návrhu Európskej komisie na zrušenie sezónnej zmeny času sa zdalo, že budúcnosť bez posúvania ručičiek hodiniek je na dosah.
Zimný alebo letný čas?
Myšlienka zrušiť striedanie času sa objavila po tom, ako verejná konzultácia z roku 2018 ukázala, že až 84 % respondentov podporuje ukončenie tohto zvyku. Európska komisia následne predložila návrh, ktorý získal podporu aj v Európskom parlamente. V roku 2019 parlament hlasoval za ukončenie zmeny času, pričom jednotlivé krajiny si mali zvoliť, či si ponechajú trvalo letný alebo zimný čas.
Napriek tomu, že legislatívny návrh bol schválený, implementácia naráža na vážne problémy.
„Členské štáty EÚ sa nedokázali dohodnúť na jednotnom postupe, čo viedlo k odkladu celej iniciatívy. Rozhodnutie, či si ponechať letný alebo zimný čas, sa ukázalo ako politicky citlivá otázka. Zatiaľ čo niektoré krajiny preferujú letný čas pre dlhšie večery, iné argumentujú, že zimný čas je prirodzenejší a lepšie vyhovuje životným rytmom obyvateľstva,“ dodáva iMeteo.
Budeme posúvať hodinky aj naďalej?
Momentálne sa v Európskej únii stále drží tradícia prechodu na letný čas poslednú nedeľu v marci a späť na zimný čas poslednú nedeľu v októbri. Kým nenastane dohoda medzi členskými štátmi, sezónna zmena času bude pokračovať. Odborníci však upozorňujú, že priemysel, doprava, ale aj zdravotníctvo by profitovali z jednotného času bez každoročného posúvania.
Rôzne štúdie sa zaoberajú dopadmi zmeny času na zdravie ľudí, pričom niektoré poukazujú na narušenie biorytmov a zvýšené riziko kardiovaskulárnych problémov.
Na druhej strane sú aj tí, ktorí oceňujú výhody letného času, ako napríklad viac denného svetla vo večerných hodinách, čo podporuje fyzickú aktivitu a trávenie času vonku.
Zrušenie striedania letného a zimného času tak zostáva naďalej otvorenou otázkou, ktorá bude vyžadovať politickú vôľu a koordináciu medzi členskými štátmi. Zatiaľ sa zdá, že obyvatelia Európskej únie si budú musieť na prípadnú zmenu ešte počkať.
Ovplyvní to vlaky
Zmena času ovplyvní nočné vlaky. Tri diaľkové spoje Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) tak budú počas posunu času stáť vo vybraných staniciach, v jazde budú pokračovať po jednej hodine, teda už podľa SEČ. Vo štvrtok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.
Posun času sa dotkne dvoch nočných rýchlikov medzi Bratislavou a Bánovcami nad Ondavou a medzinárodného vlaku do Prahy. Večerný rýchlik smerom do Bratislavy strávi pri posune času jednu hodinu v Ružomberku, odchádzať bude o 2.07 h SEČ.
Nočný rýchlik z Bratislavy cez Košice do Bánoviec nad Ondavou prestoj strávi v Liptovskej Teplej s odchodom o 2.06 h SEČ. Stáť tu bude z dopravných dôvodov, výstup a nástup cestujúcich nebude možný. Medzinárodný vlak do Prahy bude stáť v Čadci s odchodom o 2.13 h SEČ.
Národný dopravca pripomenul, že posunom času budú ovplyvnené aj vlaky na tratiach susedných železníc. Vlaky, ktoré budú vchádzať na Slovensko po tretej hodine ráno, už pôjdu podľa SEČ.
Ilustračné foto