V nepríjemnom REBRÍČKU sme predbehli aj veľkomestá: Na byt zarábame DESIATKY rokov!
Koľko rokov musíte pracovať, aby ste si mohli kúpiť priemerný byt v Bratislave? Je to viac ako v Paríži, Berlíne a aj v Ríme!
Ľudia v produktívnom veku sa často plánujú osamostatniť. Sen o samostatnom bývaní je však často nedosiahnuteľný. Najnovšie údaje z celej Európy ukazujú, že situácia bývaniu vo vlastnom nepraje. Upozornil na to server Politico.
Obrovský nárast cien
„Nárast cien bývania je obrovský a ešte výraznejší je v mestách, najmä vo veľkých mestách,“ povedala Lamia Kamal-Chaoui, riaditeľka Centra pre podnikanie, MSP, regióny a mestá OECD a dodáva: „A už sa to netýka len chudobných, ale aj strednej triedy.“
Podľa portálu sa ceny bytov a nájomného neustále zvyšovali už od roku 2014. Nezabránila tomu ani pandémia. Práve naopak. Plošné zákazy a homeoffice spôsobili, že dopyt po vlastnom bývaní prudko vzrástol.
Ako dopadlo Slovensko?
Ceny domov za posledné roky najviac stúpli na Islande (223 percent), v Estónsku (211,1 percenta), v Litve (151,8 percenta) a v Maďarsku, kde nárast dosiahol v priemere 180,2 percenta. Nehnuteľnosti na Slovensku zdraželi priemerne o 78 percent.
Rástli aj nájmy. Slovensko so svojím priemerným nárastom o 15,2 percenta dopadlo relatívne dobre. Rekordérmi sú Estónsko (+ 208 %), Litva (+ 168,1 %) a Írsko (+ 95,6 %).
Server dodáva, že výsledkom zdražovania je hlavne to, že mladí ľudia žijú so svojimi rodičmi o poznanie dlhšie: „Je pravdepodobné, že si nehnuteľnosti radšej prenajímajú, ako vlastnia. Často ich to odrádza od hľadania si lepšej práce v oblastiach s lepšími príležitosťami, pretože si tam jednoducho nemôžu dovoliť žiť.“
Koľko rokov musia obyvatelia jednotlivých krajín pracovať, aby si zarobili na vlastný byt? Dozviete sa to na ďalšej strane!