Máte radi žuvačky? Žuvaním sa uvoľňujú v ústach stovky MIKROPLASTOV
Odborníci si posvietili na žuvačky. Zistili, koľko plastov pri prežúvaní skonzumujeme.

Obľúbený gumený doplnok počas žuvania uvoľňuje do slín stovky až tisíce mikroplastov. Tím vedeckých pracovníkov upozorňuje, že tento proces môže nastať už pri jednom kuse žuvačky. Informuje o tom CNN. Výsledky štúdie kalifornských vedcov budú prezentované na stretnutí Americkej chemickej spoločnosti (ACS).
Konzumujeme plast
Odborníci už v minulosti zaznamenali mikroplasty v krvi, pľúcach, placente, mozgu a semenníkoch. Autori tohto pilotného projektu sa preto rozhodli, že sa pokúsia identifikovať ďalšie možné zdroje požitia mikroplastov a jej koncentrácie v ľudskom tele.
„Naším cieľom nie je nikoho znepokojiť. Vedci nevedia, či sú pre nás mikroplasty nebezpečné alebo nie. Neexistujú žiadne pokusy na ľuďoch. Vieme však, že plastom sme vystavení v každodennom živote, a to sme tu chceli preskúmať,“ povedal profesor Sanjay Mohanty, hlavný autor projektu. Podľa tímu odborníkov je vraj ich štúdia prvou, ktorá skúmala alebo porovnávala mikroplasty v komerčne dostupných žuvačkách.
„Žuvačky sú jednou z potravín, kde sa ako prísada používa plastový polymér. Iné potraviny sú kontaminované mikroplastami kvôli tomu, ako sú spracované a balené,“ vysvetlil profesor Sanjay Mohanty.
Vedecký tím zaostril na 10 druhov žuvačiek populárnych v Spojených štátoch. Prvá polovica bola syntetická a druhá bola vyrobená z prírodných zložiek.
Čo ukázali výsledky?
Počas tohto pokusu dobrovoľník prežúval každú žuvačku štyri minúty a každých 30 sekúnd zbieral svoje sliny do špeciálnej skúmavky. V poslednom kroku nasledovalo finálne prepláchnutie úst čistou vodou, ktoré bolo kombinované do jednej vzorky. Celý proces sa opakoval sedemkrát pri každom druhu žuvačky. Čo odhalila následne analýza?
Len 1 gram žuvačky uvoľnil približne 100 mikroplastov, no iné žuvačky obsahovali až 637 mikroplastov na 1 gram.
„Autori boli prekvapení, keď zistili, že žuvaním prírodných žuvačiek sa nič nezmenilo. Priemerný počet mikroplastov v 1 grame syntetickej gumy bol 104 a v prírodnej gume to bolo 96,“ píše tamojší portál. Ako pripomenula vedúca vedkyňa v Environmental Working Group doktorka Tasha Stoiber, oba typy tiež prevažne uvoľňovali štyri typy syntetických polymérov a to konkrétne polyolefíny, polytereftaláty (známe aj ako polyetyléntereftaláty), polyakrylamidy a polystyrény.
„Toto sú niektoré z tých istých plastov, ktoré sa používajú v každodenných plastových spotrebných produktoch,“ poznamenala na záver odborníčka.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné