ÚŽASNÝ vynález Slovákov bude zachraňovať životy! Za 10 sekúnd odhalí vážne ochorenia
Slovenský prístroj dokáže za desať sekúnd odhaliť viaceré ochorenia.
Prístroj, ktorý vyvinuli slovenskí vedci, dokáže za desať sekúnd odhaliť viaceré ochorenia. Na diagnostiku využíva umelú inteligenciu. V máji tohto roka ho plánujú využívať a zbierať dáta v odľahlých častiach Kene. Pre TASR to priblížil vedec Samuel Furka, ktorý prístroj vyvinul.
Aké ochorenia dokáže odhaliť?
„Quantum sú miniaturizované analytické prístroje, určené na rýchlu prelimináru diagnostiku niektorých chorôb z telových tekutín,“ uviedol Furka. Ozrejmil, že prístroje kombinujú niekoľko fyzikálno-chemických analýz a pomocou strojového učenia následne vyhodnocujú prítomnosť ochorení, ktoré sú v internej databáze.
Dokáže napríklad odhaliť ochorenia obličiek a mechúra, ochorenia tráviaceho systému, rôzne zápalové ochorenia, diabetes či onkologické ochorenia. „Cieľom prístrojov nie je nahradiť drahé a zložité laboratórne metódy, ale rýchlo a spoľahlivo nasmerovať lekára, ktorý následne rozhodne o doplnení vyšetrení,“ podotkol vedec.
Maximálne dve minúty
Priblížil, že vyšetrenie trvá v základnom modeli do desať sekúnd, v rozšírenom modeli sú to dve minúty. „Na konci poskytuje prístroj zoznam ochorení aj s percentuálnou zhodou, s ktorými sa pacient podobá,“ ozrejmil vedec. Cena za vyšetrenie sa podľa neho v oboch prípadoch pohybuje na úrovni niekoľko centov.
Prístroje chcú prioritne nasadiť na Slovensku a v iných krajinách Európskej únie.
„Cesta k nasadeniu do ambulancií však vyžaduje ešte kus roboty, pretože každý výsledok a meranie sa odvíja od neuveriteľnej byrokratickej mašinérie, ktorá je na Slovensku skutočným zabijakom vedy,“ upozornil Furka. Podotkol, že je momentálne kľúčové využiť akékoľvek možnosti na zlepšovanie prístroja a zbieranie tisícov vzoriek a dát, ktoré zlepšujú a formujú umelú inteligenciu, ktorú Quantum využíva.
„Druhou cieľovou skupinou na využitie je terénna diagnostika, pre záchranné služby a pre ľudí mimo dostupnosti nemocnice,“ dodal. Z tohto dôvodu plánujú od mája zbierať cenné dáta v rámci budovania zdravotných kapacít v odľahlých častiach Kene.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.