Zo Slovenska

Už je to tu! Silné LEJAKY a hrozba POVODNÍ: Čo robiť, ak vás zastihne VEĽKÁ voda?

Celá Európa je v pozore. Vo viacerých krajinách, Slovensko nevynímajúc, hrozia povodne z mimoriadne silných lejakov.

Ilustračný obrázok k článku Už je to tu! Silné LEJAKY a hrozba POVODNÍ: Čo robiť, ak vás zastihne VEĽKÁ voda?
Zdroj: TASR/Maroš Černý , TASR/AP , TASR/Pavol Zachar

Pri vzniku povodne je potrebné chrániť predovšetkým zdravie a až potom majetok. Ľudia by sa mali riadiť pokynmi povodňových orgánov, polície a záchranárov a rešpektovať oficiálne informácie o vývoji situácie.

Vyplýva to z odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Na občanov tiež apeluje, aby v takejto situácii pomohli starším, bezvládnym a deťom bez dozoru.

„Pohybujte sa zásadne mimo zatopenej oblasti a nikdy nevstupujte do prúdiacej vody. Vyhýbajte sa elektrickému vedeniu a zapnutým elektrickým spotrebičom. Všimnite si možný únik plynu. Nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite. Svieťte len baterkou,“ zdôraznil úrad.

Na toto NIKDY nezabudnite

Zároveň apeluje, aby ľudia počas povodní používali len zdravotne bezpečnú a spoľahlivo overenú vodu. „Nikdy nekonzumujte potraviny, ktoré prišli do styku s povodňovou vodou, kalom a bahnom,“ skonštatoval.

Upozornil aj na potrebu dôkladnej hygieny. „Dôsledne dbajte na hygienu, najmä na starostlivé a časté umývanie rúk pred jedením a pitím, pred fajčením, pred a po použití WC,“ dodal.

Všetko nechajte tak!

Pri vzniku povodne by mali ľudia v prípade nedostatku času zanechať akékoľvek činnosti a rýchlo sa presunúť na bezpečné alebo vopred určené miesto. Môže to byť kopec alebo vyšší svah. Vyplýva to z odporúčaní sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra (MV) SR, ktoré vo štvrtok zverejnila na sociálnej sieti.

„Pokiaľ máte dostatok času, vypnite alebo uzatvorte hlavné rozvody elektrického prúdu, vody a plynu, dôležité vybavenie domácností premiestnite do vyšších poschodí, uzatvorte všetky okná. Odstráňte látky, ktoré môžu v styku s vodou vyvolať chemickú reakciu (jedy, žieraviny, kyseliny a podobne),“ radí rezort vnútra.

Pripravte si evakuačnú batožinu

MV SR tiež odporúča občanom pripraviť si pre prípad krízovej situácie evakuačné vozidlo a batožinu. „Pripravte si lieky, dokumenty, vhodné ošatenie, trvanlivé potraviny a pitnú vodu na dva až tri dni, zoberte si nepremokavú obuv a odev. Nejazdite cez zaplavené cesty alebo mosty, ak neviete odhadnúť hĺbku vody,“ uviedlo MV SR.

Ak sa človek ocitne v aute, ktoré zalieva voda, rezort radí okamžite vystúpiť, presunúť sa na vyvýšené miesto a zavolať na tiesňovú linku 112. Ľudia by tiež nemali zabudnúť na svoje okolie. MV SR odporúča informovať o situácii svojich susedov a pripraviť evakuáciu zvierat. Pripomína tiež dodržiavanie pokynov záchranných zložiek, orgánov samosprávy a štátnej správy a sledovanie pokynov v médiách.

Už je to tu!

Na západnom a strednom Slovensku treba vo štvrtok počas celého dňa počítať so silnými dažďami. Vo viacerých okresoch Slovenska hrozia aj povodne. Výstraha druhého stupňa pred povodňami platí pre okresy Skalica, Senica, Myjava, Malacky, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica a Bytča. Rovnako v okresoch Žilina – sever, Žilina – Rajčanka, Čadca a Kysucké Nové Mesto.

Tiež v okresoch Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Prievidza. Prvý stupeň výstrahy meteorológovia vydali na Orave a v okresoch Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Trnava, Pezinok, Hlohovec, Piešťany a Bratislava.

Kde to bude najhoršie?

Prípadné záplavy hrozia počas najbližších dní najmä na západe Slovenska a v povodí rieky Morava. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) avizuje pripravenosť Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) i polície. V Malackách sa zhromažďuje potrebná technika. Informoval o tom po štvrtkovom zasadnutí krízového štábu v priestoroch Záchrannej brigády HaZZ v Malackách.

Prezident HaZZ Adrián Mifkovič doplnil, že budú vytypované lokality a miesta, kde preventívne osadia mobilné hrádze. „Mobilné hrádze máme v dĺžke šesť a päť kilometrov,“ spresnil. Pri výbere lokalít podľa neho zohľadnia aj informácie zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu a Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM