TISÍCE ľudí protestovali proti Hegerovej vláde a prezidentke, na ktorú BUČALI: Hanba, hanba!
V hlavnom meste sa dnes pred Prezidentským palácom konal protest proti vládnej koalícii, ktorý organizoval Smer-SD. Kto všetko sa na podujatí predstavil?

Opozícia a protestujúci volali v utorok podvečer na bratislavskom Hodžovom námestí po demisii vlády či riešeniach energetickej krízy. Kritizovali, že prezidentka SR Zuzana Čaputová zatiaľ nevyhlásila referendum týkajúce sa predčasných volieb.
Volali tiež po zmene ústavy umožňujúcej skrátenie volebného obdobia parlamentu buď referendom, alebo uznesením Národnej rady SR.
Na opozičnom proteste organizovanom Smerom-SD vystúpili viacerí politici.
Kto tam bol?
Na proteste vystúpil aj bývalý kandidát na prezidenta Eduard Chmelár, ktorý ostro kritizoval prezidentku. Okrem iných sa k slovu dostali aj bývalý predseda Národnej rady Andrej Danko či predseda strany Republika Milan Uhrík.
Medzi rečníkmi sa objavil aj herec Marek Ťapák. Podľa odhadov niektorých pozorovateľov mohlo byť na mieste dve až tritisíc ľudí. No, iné zdroje potvrdili ešte vyššiu účasť!
Bučanie na prezidentku
Rozvášnený dav sa ešte pred príchodom rečníkov pri takmer každej príležitosti vyjadroval skandovaním a bučaním na adresu Zuzany Čaputovej. Tá má síce sídlo práve v paláci, kde sa konal protest, no prezidentka bola pracovne v New Yorku na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov.
A čo protestujúci bučali? „Hanba, hanba…“
Slová Fica
Predseda Smeru-SD Robert Fico podotkol, že na protest pozvali všetky opozičné strany. „Nie je čas na politikárčenie. Musíme ukázať jednotu, ktorá musí viesť k výmene súčasnej vlády,“ zdôraznil.
Opätovne kritizoval médiá za to, akým spôsobom informujú aj o tomto proteste. Za zdražovanie podľa neho z veľkej miery zodpovedá súčasná vláda a prezidentka, lebo „zatiahli Slovensko do vojny, s ktorou Slovensko nemá nič spoločné“.
Šéf mimoparlamentnej SNS Andrej Danko vidí zažehnanie energetickej krízy v ruskom plyne. Vyhlásil, že komunikuje s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. Za príklad vládnutia vyzdvihol maďarského premiéra Viktora Orbána.
Čo si želajú?
Opozícia si môže podľa predsedu mimoparlamentnej strany Život-NS Tomáša Tarabu v parlamente klásť voči koaličnej menšine podmienky. Vyzval na prijatie ústavného zákona, ktorý by umožnil skrátenie volebného obdobia parlamentu. Šéf mimoparlamentného hnutia Republika Milan Uhrík považuje tzv. protiruské sankcie vydané Európskou úniou za samovražedné.
Tiež považuje za dobrý príklad riešenia energetickej krízy Maďarsko. Na proteste vystúpili i predseda mimoparlamentnej strany Národná koalícia Rudolf Huliak a šéf mimoparlamentnej strany Domov-národná strana Pavol Slota.
Rečnil aj herec
Okrem politikov rečnil aj herec a režisér Marek Ťapák. Tiež prezident občianskeho združenia Zjednotení za mier Eduard Chmelár. Vystúpili aj zástupcovia dôchodcov, Združenia miest a obcí Slovenska či predsedníčka Odborového zväzu justície Ingrid Vrkočová. Prítomný bol okrem iných i Jozef Hambálek, ktorého v lete zaradili na sankčný zoznam Európskej únie.
Bratislavská krajská polícia informovala na sociálnej sieti o pokojnom priebehu zhromaždenia. „Prípady narušenia verejného poriadku alebo páchania inej protiprávnej činnosti sme nezaznamenali,“ priblížili policajti.
Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.
Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta
Ďalšie aktuálne témy
- Návrh na zvýšenie platov zdravotníkov je vonku: Koľko im chce Lengvarský pridať?
- VÝSTRAHA pred nebezpečným výrobkom: Máte doma takýto KOMPÓT? Neotvárajte ho, ale VYHOĎTE!
- Vraj v tom bol nevinne: Štát sa ospravedlnil Haščákovi za nezákonné stíhanie a väzbu
- Celý športový svet zaliali SLZY: Legendárny Zdeno Chára odišiel do hokejovej minulosti!
