Rastislav Búgel Zo zahraničia

Svetu hrozí ARMAGEDON! Blíži sa erupcia OBROVSKEJ sopky: Vedci varujú pred KATASTROFOU

Erupcia tejto sopky by podľa vedcov mohla spôsobiť katastrofu svetových rozmerov.

Ilustračný obrázok k článku Svetu hrozí ARMAGEDON! Blíži sa erupcia OBROVSKEJ sopky: Vedci varujú pred KATASTROFOU
Zdroj: earthobservatory.nasa.gov

Erupcia indonézskej sopky Mount Tambora sa nezadržateľne blíži a prináša riziko chaosu, na ktorý ľudstvo nie je pripravené. S odvolaním sa na CNN o tom informuje server CNN Prima News.

Keď sopka vybuchla v roku 1815, išlo o najsilnejšiu erupciu v celej histórii. Do atmosféry vtedy vychrlila obrovskú masu drobných častíc, ktoré dokonca odrážali slnečné lúče a ochladili planétu. Nasledoval „rok bez leta.“

„Globálne teploty klesali, úroda sa znížila, ľudia hladovali, rozšírila sa pandémia cholery a zomreli desaťtisíce ľudí,“ píše americký server.

Ďalšia erupcia sa blíži

Podľa profesora klimatológie na Ženevskej univerzite Markusa Stoffela sa blíži ďalšia erupcia.

Vraví, že podľa geologických prieskumov je šanca, že k erupcii dôjde v tomto storočí, jedna ku šiestim.

Uvádza, že tentokrát by mohol mať výbuch oveľa horšie následky, než ten pred viac ako dvesto rokmi. Profesor vraví, že svet sa od toho momentu veľmi zmenil – je hustejšie osídlený a navyše sa Zem čoraz viac otepľuje. Stoffel dodáva, že nasledujúca erupcia spôsobí „klimatický chaos,“ a dodal, že „ľudstvo nemá žiadny plán.“

Mohlo by to byť ešte horšie

Pri takomto výbuchu sa totiž do atmosféry dostáva množstvo látok. Najzásadnejší je pritom oxid siričitý, ktorý sa môže dostať až do stratosféry. Tam vytvorí drobné častice, ktoré rozptyľujú a späť do vesmíru odrážajú slnečné svetlo. Tým sa planéta ochladzuje. „Tieto častice sa rozletia po celom svete a vydržia tam niekoľko rokov,“ vraví Alan Robock, profesor klimatológie na Rutgersovej univerzite.

Nakoľko sa však podmienky na Zemi od roku 1815 veľmi zmenili, vedci si možnými následkami ďalšej erupcie nie sú stopercentne istí. „Teraz je svet nestabilnejší. Dopady môžu byť ešte horšie, než aké sme videli v roku 1815,“ varuje Michael Rampino, profesor z Newyorskej univerzity.

„Zmena klímy ovplyvní aj samotné sopečné systémy. Topenie ľadu môže viesť k zvýšeniu počtu erupcií, pretože jeho úbytok znižuje tlak na zemský povrch, čo umožňuje rýchlejší vzostup magmy. Vedci tiež zistili, že extrémne zrážky spôsobené zmenou klímy prenikajú hlboko do zeme, kde môžu reagovať s magmou a vyvolať erupciu,“ píše CNN Prima News.

Vítané ochladenie? Ale kdeže!

Hoci sa môže zdať, že ochladenie v čase globálneho otepľovania, by mohlo byť dobrou správou, podľa vedcov to tak nie je. Podľa nich by dlhodobé následky mohli byť katastrofálne. Poisťovňa Lloyd's vypracovala analýzu, podľa ktorej by chladnejšie počasie s úbytkom slnečného svetla a zmenou množstva zrážok mohlo zasiahnuť svetovú potravinovú bezpečnosť. Dokonca by hrozilo politické napätie a vojny.

Straty by boli obrovské

Poisťovňa sa obáva obrovských ľudských a ekonomických strát. V najhoršom prípade by podľa výpočtov počas prvého roka po erupcii mohli finančné straty dosiahnuť 3,6 bilióna dolárov.

Stoffel vraví, že hoci sopečným erupciám zabrániť nemôžeme, dokážeme sa na ne pripraviť. Profesor vyzval svetových odborníkov, aby vyhodnotili tie najhoršie scenáre. Mali by vykonať testy a vypracovať plány, vďaka ktorým by sme sa mohli pripraviť na najhoršie. Obsahovať by mali takmer všetko od evakuácie, pomoci, až po zabezpečenie dostatočných zásob potravín.

Podľa Stoffela svet nie je pripravený na katastrofické dopady, ktoré by táto erupcia vyvolala. „Sme ešte len na začiatku a vytvárame si predstavu o tom, čo všetko by sa mohlo stať,“ uzavrel Markus Stoffel.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM