SVET O SLOVENSKU: Titul zo slovenskej vysokej školy si už tak ľahko nekúpite
Zlá správa pre akademických podvodníkov. Na Slovensku to už nebudú mať také jednoduché ako v minulosti.
Slovensko bolo dlhé roky útočiskom pre Nemcov a Rakúšanov, ktorí si chceli zaobstarať titul.
Skvelý biznis
„Slovo zaobstarať má v tomto prípade dvojaký význam. Pre rôznych sprostredkovateľov to bola výborná zárobková činnosť,“ informuje nemecký Fankfurter Allgemeine Zeitung.
Berlínsky profesor práva Gerhard Dannemann vlani informoval, že na Slovensku vznikali dizertačné práce v nemeckom jazyku, ktoré boli vytvorené „s malým úsilím, ale za vysoký poplatok“. Nie je prekvapením, že viaceré takéto práce vzbudili podozrenie z plagiátorstva.
Až do roku 2021 nebolo možné odňať tituly, ktoré boli získané podvodom.
Potom sa zákon o vysokoškolskom vzdelávaní zmenil, aby bolo možné falošné tituly postihovať do piatich rokov od udelenia. Nedávno k tomu pribudla ďalšia zmena, ktorá zaviedla pojem „akademický podvod.“
Diplomovka za 600 eur
Akademický podvod môže viesť až ku strate titulu. Zároveň sa zrušila päťročná lehota, takže plagiátori sa už nebudú môcť spoliehať na premlčanie. Jednotlivci alebo firmy, ktoré ponúkajú vypracovanie diplomovej práce, môžu dostať pokutu do 50-tisíc eur.
Nadácia Zastavme korupciu zverejnila v roku 2021 štúdiu, podľa ktorej každoročne odpromujú na Slovensku tisíce študentov s kúpenými prácami.
„Využiť mohli služby 22 spoločností, ktoré svoje služby predávali ako prípravu dokumentov,“ uvádza FAZ. Dizertačnú prácu si mohli kúpiť za 600 eur.
Pravidlá sa na Slovensku zaťali meniť po tom, čo bolo s falošnými diplomovými či dizertačnými prácami pristihnutých viacero politikov. V minulom volebnom období bol najznámejším prípadom predseda parlamentu Andrej Danko. V súčasnom volebnom období boli, paradoxne, odhalení jeho dvaja veľkí kritici – Boris Kollár a Igor Matovič.
Ilustračné foto