SVET O SLOVENSKU: Rakúšania idú testovať ako Slováci. V čom to bude iné?
Premiérovi Igorovi Matovičovi sa tak predsa len podarilo inšpirovať aspoň niektoré krajiny, ktoré nasledujú jeho nápad s plošným testovaním obyvateľstva. Po Veľkej Británii je to aj Rakúsko.
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v nedeľu oznámil, že krajinu čaká tvrdý lockdown spolu s pretestovaním obyvateľstva antigénovými testami. Potvrdil, že inšpiráciou je Slovensko, ktoré sa ukázalo ako „absolútne úspešný príklad“. Rakúsko však zvolilo trochu iný model.
Najprv učitelia
O rakúskych plánoch píšu prakticky všetky rakúske médiá i mnoho zahraničných portálov. Plošné testovanie Rakúšanov sa má uskutočniť v dvoch vlnách a začať sa má niekedy začiatkom decembra. V prvej fáze prídu na rad len vybrané vybrané profesie.
„Rakúska vláda chce pretestovať všetkých 8,8 milióna obyvateľov po vzore susedného Slovenska. V prvej vlne sa budú testovať učitelia, aby sa mohli čo najskôr otvoriť školy,“ píše portál newsweek.com.
Situácia so šírením koronavírusu je totiž v Rakúsku veľmi zlá. V piatok zaznamenali smutný denný rekord 9 586 nových prípadov infekcie, čo je najviac od začiatku pandémie.
Preto sa vláda vo Viedni rozhodla prijať radikálne kroky. Rakúšania sa najprv od utorka 17. novembra zavrú doma a povolené budú len nevyhnutné cesty do práce alebo na nákup potravín a liekov. Tvrdý lockdown dá pod zámok všetky školy, škôlky, prevádzky aj obchody s malými výnimkami.
Na Vianoce bude lepšie
Rakúsko by sa malo pomaly vrátiť k bežnému životu 6. decembra. Na tento dátum je naplánované ukončenie lockdownu. Plošné testovanie obyvateľstva začiatkom decembra má potvrdiť, či uzavretie krajiny pomohlo.
„Cieľom je mať aspoň trochu normálne vianočné sviatky,“ uviedol kancelár Kurz.
Detaily rakúskeho testovania majú byť oznámené v najbližších dňoch. Vláda vo Viedni konzultovala priebeh celej operácie aj so slovenskou stranou.
Experti však aj v tomto prípade upozorňujú, že ide skôr o politický ako odborný projekt, pretože antigénové testy by sa mali používať inak. „Odborníci spochybňujú hodnotu takéhoto plošného testovania bez toho, aby boli pozitívne zachytení ľudia zároveň pretestovaní PCR testami,“ píše Newsweek.
Upozorňujú, že antigénové testy sa majú používať pravidelne každých pár dní. Ich výpovedná hodnota je inak veľmi krátka a málo spoľahlivá.