SVET O SLOVENSKU: Podľa maďarskej vládnej propagandy sú Slováci vojnoví ŠTVÁČI!
Kým maďarský premiér Viktor Orbán navonok podporuje spoločný postup Európskej únie, vládou platené médiá stoja na ruskej strane.
Slovensko je vďaka prezidentke Zuzane Čaputovej a premiérovi Eduardovi Hegerovi v súčasnej situácii na Ukrajine „jedným z najväčších vojnových štváčov,“ píše portál felvidék.ma, ktorého vydavateľa finančne podporuje priamo maďarská vláda.
Geopolitická horúčka
Dôvodom tohto útoku je súhlas najvyšších slovenských ústavných činiteľov s členstvom Ukrajiny v Európskej únii. Slovensko sa pridalo k viacerým štátom strednej a východnej Európy, ktoré podporujú napadnutého suseda v jeho snahe vstúpiť do EÚ. Prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal žiadosť o prijatie v pondelok.
S členstvom Ukrajiny v EÚ môžeme len súhlasiť, ak „chceme žiť svoj každodenný život v horúčke geopolitickej nestability a hrozby vojny,“ tvrdí felvidék.ma.
Maďarský premiér Viktor Orbán patril medzi najväčších podporovateľov režimu Vladimira Putina. Pár týždňov pred ruskou inváziou na Ukrajinu navštívil Moskvu, kde „označil ruské bezpečnostné požiadavky za rozumné a západné sankcie za kontraproduktívne,“ pripomína New York Times.
Po ruskom útoku bol Orbán donútený otvorenú podporu Putinovmu režimu značne utlmiť, rovnako ako odmietavý postoj k prijímaniu utečencov.
Orbán na tenkom ľade
Maďarsko sa pridalo k západným sankciám proti Rusku, hoci na rozdiel od iných európskych krajín odmietlo pomáhať Ukrajine s dodávkami vojenského materiálu a techniky.
Cez spoločnú hranicu prúdia z Ukrajiny do susediacich štátov stovky tisíc utečencov. Až polovica z milióna ľudí, ktorí utiekli pred vojnou, našla podľa posledných údajov útočisko v Poľsku.
Druhý najväčší počet ľudí (140-tisíc) utekajúcich pred ruským útokom prijalo práve Maďarsko. Ešte nedávno sa pritom premiér Orbán rád fotil pri plotoch na hraniciach, ktoré mali zabrániť vstupu migrantov do krajiny. Na porovnanie, na Slovensko do stredy prišlo 72-tisíc utečencov.
Konšpiračné teórie
Vojna na Ukrajine prinútila maďarského premiéra výrazne ustúpiť z doterajšej silnej proruskej politiky. “Orbánov režim chce túto situáciu riešiť tak, že posiela všetky možné signály pre každého, od silných priaznivcov Západu až po zarytých podporovateľov Ruska," píše The New York Times.
A tak vláda oficiálne podporuje Ukrajinu a odsudzuje ruský útok, kým provládne médiá šíria konšpiračné teórie z dielne Kremľa. Vrátane obviňovania susedov, ako je Slovensko, z toho, že sú vojnoví štváči.