SVET O SLOVENSKU: Plošné testovanie môže byť dobré pod jednou podmienkou
Zahraničné médiá si všímajú výsledky pilotného testovania obyvateľov štyroch slovenských okresov na Covid-19. Hodnotenia sú väčšinou pozitívne, ale niektorí vedci sú zdržanliví.
Minister obrany Jaroslav Naď na pondelkovej tlačovke uviedol, že už dostáva telefonáty od zahraničných kolegov i médií s otázkami, ako armáda zvládla pilotný projekt testovania. O téme píše aj agentúra Bloomberg a pripája aj triezve upozornenia epidemiológov.
Celoplošné testovanie bude
Bloomberg uvádza, že Slovensko sa rozhodlo zrealizovať aj celorepublikové testovanie obyvateľstva na Covid-19. Pilotná časť projektu pritiahla takmer všetkých obyvateľov štyroch okresov a poslala tisícky infekčných osôb do izolácie.
„Armáda za víkend otestovala 140 945 ľudí s použitím antigénových rýchlotestov. Účasť bola 91% a miera infekčnosti 4%,“ píše agentúra.
Dodáva, že pilotný projekt dal zelenú celorepublikovému testovaniu, ktoré premiér Igor Matovič „ohlásil pred pár dňami s fanfárami ako svetovo jedinečný projekt.“
Urobil tak napriek tomu, že „niektorí epidemiológovia spochybňovali uskutočniteľnosť a efektívnosť takéhoto bezprecedentného cvičenia.“
Jedna podmienka
Bloomberg pripomína, že epidemiológovia upozorňujú na nepresnosť antigénových testov, ktoré sa počas slovenského testovania použili. „Vláda by vzhľadom na to mala pokračovať zvýšeným testovaním pomocou presných PCR testov a dohľadávaním kontaktov.“
Aj samotná Matovičova vláda priznala, že antigénové testy zachytili len 30 – 40 percent pozitívnych ľudí, takže skutočná miera infekčnosti obyvateľstva môže byť až trikrát vyššia.
Celý slovenský projekt zhodnotila pre Bloomberg aj šéfka epidemiológie na Viedenskej zdravotníckej univerzite Eva Schernhammer: „Hoci je to zaujímavé, vyžaduje si to kreatívnu testovaciu stratégiu.“
Vysvetlila, že úspech má konkrétnu podmienku „Jeden rýchlotest veľmi nepomôže, ak nie je súčasťou premyslených testovacích režimov, ktoré využívajú viacero druhov testov.“