rbt Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Obranná dohoda s USA rozvášnila politikov a rozdeľuje Slovákov!

Zahraničie si všíma spory okolo dohody, ktorá má priniesť 100 miliónov dolárov výmenou za možnosť používať slovenské letiská.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Obranná dohoda s USA rozvášnila politikov a rozdeľuje Slovákov!
Zdroj: Ozbrojené sily SR

Slovenská vláda v stredu (12. 1.) schválila návrh dohody s USA o obrannej spolupráci. Americkí vojaci by vďaka nej mohli využívať dve slovenské vojenské letiská. Slovensko by mohlo získať sto miliónov dolárov na ich modernizáciu.

Okolo prítomnosti americkej armády na Slovensku sa strhla búrlivá debata. Kritizuje ju najmä opozícia,“ informuje iDnes.cz. Dohodu bude ešte musieť schváliť parlament a podpisom ratifikovať prezidentka Zuzana Čaputová.

Český denník pripomína, že Slovensko o dohode vyjednávalo s USA už za predchádzajúcej vlády pod vedením dnes opozičného Smeru-SD. Vtedajšie vedenie ministerstva obrany však od rokovaní odstúpilo so zdôvodnením, že je proti vytváraniu právnych podmienok na pôsobenie cudzích vojsk v krajine.

Klamstvo a demagógia

Podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka sa v súvislosti s dohodu šíri mnoho dezinformácií a lží, ktoré vyvolali hystériu. „Akákoľvek budúca potenciálna prítomnosť cudzích vojakov na Slovensku musí byť schválená vládou aj parlamentom,“ cituje agentúra Reuters I. Korčoka.

Minister obrany Jaroslav Naď doplnil, že dohoda je rámcová, a nadviažu na ňu ďalšie zmluvy. Podobnú dohodu so Spojenými štátmi má 23 ďalších štátov NATO, vrátane tých na východnej hranici aliancie ako sú Maďarsko a Poľsko. Slovensko na východe hraničí s Ukrajinou, ktorá je v posledných rokoch centrom napätia medzi NATO a Ruskou federáciou, pripomína Reuters.

Dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť Slovenskej republiky, je to presne naopak. Zlepšuje schopnosť ozbrojených síl brániť Slovenskú republiku,“ povedal Korčok po schválení dokumentu vládou.

Fico chce referendum

Bývalý premiér Robert Fico vyhlásil, že jeho strana dohodu v parlamente nepodporí. Reuters informuje aj o tom, že Smer-SD žiada o dohode referendum.

Zmluvu s Američanmi kritizoval aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý okrem iného žiadal, aby sa vylúčil vstup s jadrovými, chemickými či biologickými zbraňami. Podľa ministra obrany rozmiestnenie takýchto zbraní na Slovensku vylučujú medzinárodné zmluvy.

Slovensko začalo intenzívnejšie spolupracovať na prezbrojení s USA počas predchádzajúcich vlád pod vedením Smeru-SD, keď v rámci modernizácie techniky objednalo od Američanov vrtuľníky aj stíhačky, uzatvára iDnes.cz.

Prečítajte si aj...

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM