SVET O SLOVENSKU: Fotograf bol v tejto slovenskej dedinke stále „pod parou“
Belgický fotograf sa zamiloval do dedinky v Poloninách. Vracal sa do nej niekoľko rokov, fotil jej neopakovateľnú atmosféru a spoznával miestne zvyky.
Runina je malá obec na východe Slovenska ukrytá v Národnom parku Poloniny. Žije tam len zhruba 80 obyvateľov a pôsobí dojmom, že v nej zastal čas. Pre belgického fotografa Laurenta Meurica (39) je to však čarovné miesto, ktoré nafotil a zvečnil v knihe. Práca v Runine však nebola jednoduchá, pretože musel neustále piť alkohol.
Očarujúca dedina
Laurent Meurice porozprával o svojich zážitkoch z Runiny belgickému portálu vice.com. Hovorí, že do tejto slovenskej obce v blízkosti poľskej a ukrajinskej hranice sa dostal náhodou, keď robil fotky pre webovú stránku kamaráta.
„Runina tohto francúzsko-belgického fotografa natoľko očarila, že sa rozhodol lepšie spoznať jej 75 obyvateľov napriek veľkej jazykovej bariére,“ uvádza vice.com.
Fotograf chcel zvečniť súkromie obyvateľov Runiny, ktorí mu pripadali veľmi autentickí. Zblížiť sa s nimi však bolo naozaj ťažké, keďže po anglicky sa dohodol jedine s miestnymi ortodoxnými kňazmi. Na jeho počudovanie im však vôbec nevadilo pózovať pred objektívom.
Slovensko v zahraničných médiách
Dohodli sa
Nakoniec sa však jazykovú bariéru podarilo prekonať, a to veľmi typickým spôsobom pre Slovensko a najmä pre východnú časť krajiny – cez spoločné jedlo a pitie.
„Zakaždým, keď som prišiel k niekomu domov, či to bolo ráno alebo večer, dali mi jesť a piť. Cítil som sa ako dieťa. Musel som sa posadiť a ponúknuť sa, bez výhovoriek,“ opisuje fotograf svoje zážitky.
Lenže vypiť si niečo v domácnosti na východnom Slovensku znamená takmer vždy alkohol. Nezvyknutý Belgičan s tým mal veľký problém najmä preto, že podľa jeho slov mu v Runine servírovali domácu pálenku s obsahom alkoholu 70 – 96 %.
„Keď ste tam, tak ste stále pod parou, pretože neustále popíjate,“ priznáva pre vice.com.
Na svojich fotkách Runiny zvečnil nádhernú prírodu a najmä osobitých miestnych ľudí a ich príbytky. Fotky publikoval knižne, aj na svojej webstránke.