STROMY zrejme ukrývajú tajomstvá, ktoré začína veda objavovať: PROTIRAKOVINOVÝ účinok?!
Stromy ako liečitelia? Netreba ich objímať či váľať sa v lístí a predsa môžu mať veľký vplyv na duševné, ale aj fyzické zdravie človeka. Toto zistili vedci!
Tí, čo žijú v mestskom prostredí, to môžu potvrdiť. Človek keď vycestuje na vidiek, na chatu či inde do prostredia obklopeného lesmi, často pocíti úľavu, je menej vystresovaný.
Nielen pocit
Kontakt s prírodou resp. jej vplyv na človeka je aj vcelku jednoducho merateľný. Ako pripomenul server BBC Science Focus, napríklad analýza z roku 2018 zistila štatisticky významné zníženie diastolického krvného tlaku, slinného kortizolu a srdcovej frekvencie.
Štúdia tiež potvrdila, že u ľudí, ktorí sa venujú lesným kúpeľom a podobným aktivitám, je zaznamenaný nižší výskyt cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb.
V Japonsku a Južnej Kórei, kde sa doteraz uskutočnila väčšina výskumov týkajúcich sa lesných kúpeľov, tieto aktivity berú vážnejšie než inde. Predpisujú to samotní lekári svojim pacientom.
Ako je to možné?
Potom je tu výskum z Veľkej Británie, podľa ktorého lesný kúpeľ viedol k 12% zlepšeniu variability srdcového tepu a zlepšeniu nálady. Výsledky sú klinicky významné.
Ako to však funguje? Podľa doktorky Kristen McEwanovej z University of Derby presné určenie mechanizmu je zložité a nie úplne jasné. Vystavenie sa stromom a prírodným zvukom môže spustiť parasympatický nervový systém. V tomto stave, opačnom k reakcii bojuj alebo utekaj, sa bunky obnovujú a srdcová frekvencia sa znižuje.
Ďalšou teóriou je, že stromy uvoľňujú zlúčeniny ako sú fytoncídy a cytokíny, ktoré posilňujú imunitný systém.
Protirakovinové účinky?
To ale nie je všetko. „Výskum v Japonsku zaznamenal 50-percentný nárast proteínov v krvi ľudí chrániacich pred rakovinou,“ uviedla pre BBC Science Focus McEwanová s tým, že podľa týchto štúdií preukázané účinky majú už aj dve hodiny týždenne strávené v lese.
Nastal možno čas, kedy západná medicína dobieha nielen východné holistické metódy, ale aj niečo, o čom vedeli celé generácie pred nami. Že pobyt na čerstvom vzduchu je pre človeka prospešný.
Ako presne a aký veľký vplyv v skutočnosti majú stromy na človeka, na to budú potrebné ďalšie rozsiahlejšie vedecké štúdie. Záujem vedcov však každopádne potvrdzuje, že nejde len o nejakú „hipisácku“ myšlienku, ktorej niektorí veria a niektorí nie.
Foto: ilustračné