MI Ako ušetriť

Stop CHLPATÝM zubom! Na čistenie nepotrebujete zubnú pastu, stačí tento postup

Na trhu je množstvo drahých prípravkov na čistenie zubov, ktoré sa tvária ako nevyhnutná súčasť zubnej hygieny. V skutočnosti ich vôbec nepotrebujete. Ušetrite peniaze a sústreďte sa na to podstatné.

Ilustračný obrázok k článku Stop CHLPATÝM zubom! Na čistenie nepotrebujete zubnú pastu, stačí tento postup
Zdroj: pixabay.com

Starostlivosť o zuby je pre väčšinu ľudí najväčším zdravotníckym výdavkom. Jedna plomba môže stáť aj viac ako sto eur a ak vzniknú komplikácie, pacient môže od zubára odísť ľahší aj o niekoľko stoviek. Preto sa dôkladná starostlivosť o zuby naozaj oplatí. Drahá zubná pasta však nie.

Komerčný mýtus

Výrobcovia zubných pást investujú veľké peniaze do reklamných kampaní, v ktorých svoje produkty predstavujú ako najlepšiu prevenciu proti zubnému kazu či chorobám ďasien. Mnoho stomatológov doma aj v zahraničí však hovorí niečo iné.

„Zubná pasta nie je nevyhnutá na umývanie zubov. Poskytuje len príjemný pocit sviežosti v ústach,“ uvádza na svojej stránke americký stomatológ Larry J. Diamond.

Zdôrazňuje, že zuby v prvom rade potrebujú mechanicky odstrániť nečistoty a zubný povlak. Na to však zubná pasta neslúži. „Bohužiaľ, pacienti sa môžu nechať zlákať reklamnými sloganmi, ktoré môžu byť zavádzajúce, zmätočné alebo rovno klamlivé.“

A pridáva sa aj Slovenská komora zubných lekárov. Na svojej stránke veľmi trefne približuje, že „ľudský chrup nie je kuchynský riad a preto netreba umývadlo a vodu a saponát alebo detergent, aby sa očistil od zubného bakteriálneho povlaku…“

Stomatológovia vysvetľujú, že napriek tradičnému presvedčeniu o nevyhnutnosti zubnej pasty, je realita jednoduchšia. „Na čistenie povrchu zubov od zubného povlaku stačí len mechanické rozrušenie kefkou a vypláchnutie úst čistou vodou.“

Môžu byť škodlivé

Ak teda hľadáte, kde by ste odľahčili napätý domáci rozpočet, skúste vynechať nákup zubnej pasty. V niektorých prípadoch si môžete stav svojich zubov ešte aj ochrániť. Niektoré značky totiž používajú prísady, ktoré zdraviu neprospievajú.

„Niektoré štúdie poukazujú na to, že zubné pasty kvôli vysokej abrazivite urýchľujú opotrebovanie zubnej skloviny a zvyšujú citlivosť zubov,“ uvádza portál econea.cz.

Tento problém je vypuklý najmä pri pastách, ktoré sľubujú vysoký bieliaci účinok. Podobne problematická môže byť aj ústna voda, ak sa používa nadmerne.

„Prehnané používanie ústnej vody môže mať podobný efekt ako antibiotiká na črevnú flóru. Pri ľuďoch, ktorí si vyplachovali ústa bežnou ústnou vodou dva a viackrát denne, sa zvýšilo riziko cukrovky o 55 percent,“ približuje econea.cz.

Odvoláva sa pritom na trojročnú štúdiu. Vysvetľuje, že tieto prípravky môžu z úst odstrániť aj užitočné baktérie a organizmus má potom problém s metabolizmom a hladinou cukru v krvi.

Chlpaté zuby

Čo teda robiť, ak vám záleží na zdraví vašich zubov? Stomatológovia odporúčajú kontrolovať, či nemáte chlpaté zuby. Úplne vážne!

„Jazyk je dobrý indikátor čistých zubov. Čistý povrch zuba je hladký, nečistý zub je drsný či „chlpatý,“ uvádza Slovenská komora zubných lekárov. Hladký povrch zuba je možné docieliť len dôkladným vyčistením kefkou.

Najlepšie výsledky docielite používaním tzv. jednozväzkových kefiek, na ktoré sa vôbec zubná pasta nenanáša a nepotrebujete ani vodu. Každý zub s ňou čistíte samostatne malými krúživými pohybmi. Pokojne môžete pri tom aj sledovať televíziu, alebo čítať.

Ďalšími nevyhnutnými pomocníkmi sú malé kefôčky na medzizubné priestory, ktoré dokonale vyčistia aj miesta, kam sa so žiadnou bežnou kefkou nedostanete. Svoj hygienický rituál môžete doplniť aj použitím zubnej nite.

Nadovšetkým však kraľuje strava, ktorú do úst vkladáte, čo zdôrazňujú aj stomatológovia. Slovenská komora zubných lekárov uvádza štyri hlavné piliere prevencie ochorení chrupu:

„Výživa s obmedzeným príjmov cukrov, správna ústna hygiena, posilnenie zubnej skloviny lokálnou aplikáciou fluoridových a remineralizačných prípravkov a pravidelné preventívne prehliadky.“ Takto máte vysokú šancu, že k zubárovi budete chodiť len na preventívky.

Viac zaujímavých rád a článkov, ktoré vám ušetria výdavky nájdete v našej rubrike AKO UŠETRIŤ.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM