Slovenským dôchodcom hrozí vysoká POKUTA: Ak TOTO nesplnia, môžu zaplatiť až 5-TISÍC eur
Vedeli ste o tom, že slovenskí dôchodcovia majú už od augusta dôležitú povinnosť? Ak ju nesplnia, hrozí im až 5-tisícová pokuta.
Stále viac slovenských dôchodcov využíva na zjednodušenie pohybu elektrické trojkolky a štvorkolky. Možno však nevedia, že po novom väčšina takýchto vozidiel potrebuje aj povinné zmluvné poistenie (PZP).
Ako informuje Finsider, patria totiž do rovnakej kategórie, ako niektoré silné elektrické kolobežky.
Na rozdiel od troj- a štvorkoliek však poistku nepotrebujú invalidné vozíky. "Dôchodcovia a telesne postihnutí používatelia takýchto elektrických vozíkov sa nemusia obávať, že si nesplnili svoju zákonnú povinnosť. Vozidlá, ktoré sú určené pre nich, sú z povinnosti celkovo vylúčené bez ohľadu na to, akou rýchlosťou sa pohybujú alebo akú majú hmotnosť,“ uviedol senior analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec.
Na toto si dajte pozor
Štefan Fajnor, ktorý je riaditeľom divízie neživotného poistenia spoločnosti Finportal, upozorňuje, že výnimku zo zákona majú invalidné vozíky výlučne používané osobou s telesným postihnutím. „To v prípade väčšiny seniorských vozíkov neplatí. Samotný dôchodca by musel byť osobou s telesným postihnutím, a takýto vozík by sám musel aj viesť,“ vysvetľuje.
Kedy treba PZP?
Ak dôchodca nie je rovnako aj invalidom, musí uzavrieť PZP, pokiaľ jeho trojkolka alebo štvorkolka dosahuje rýchlosť viac ako 25 kilometrov za hodinu. Rovnako aj v prípade, ak je vyššia ako 14 kilometrov za hodinu a zároveň je hmotnosť takéhoto vozidla vyššia ako 25 kilogramov. „Väčšina seniorských vozidiel síce dosahuje maximálnu rýchlosť do 25 kilometrov za hodinu, ale ich váha je výrazne vyššia ako 25 kilogramov. Preto musia mať aj poistku,“ upozorňuje server.
Skontrolujte si teda hmotnosť a maximálnu rýchlosť. "Ak by bola vyššia a aj jeho hmotnosť by bola cez 25 kilogramov, čiže by spĺňal definíciu motorového vozidla v zmysle zákona o PZP, v takom prípade bude kľúčové určenie vozíka. U predajcu alebo výrobcu si vedia overiť, či je ich vozík klasifikovaný ako zdravotnícka pomôcka v zmysle európskej legislatívy,“ vraví Ivan Kahanec.
Portál upozorňuje, že dôležitou podmienkou je aj to, či má penzista zároveň aj preukaz osoby ŤZP. O jeho udelení rozhoduje posudkový lekár, ktorý „musí určiť po posúdení lekárskych nálezov mieru funkčnej poruchy najmenej 50 percent.“
Pozor na pokutu
Od augusta musia mať niektoré elektrické kolobežky, troj- a štvorkolky, či golfové vozíky PZP. Rozhodujúca je pri tom maximálna rýchlosť a váha.
Finsider upozorňuje, že ak musíte, no neuzavriete PZP, hrozí vám pokuta: „Bez ohľadu na to, či ide o vozidlo pre seniora alebo elektrokolobežku, hrozí za jazdu bez poistky pokuta od 50 eur do 5 000 eur.“
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné