Zo Slovenska

Slovensko sa rastu cien nevyhne: Potravinári oznámili obrovské ZDRAŽOVANIE!

Zásadné zvýšenie cien vstupov ohlásili napríklad hydinári, cukrovarníci, pekárenský priemysel, mliekarenský sektor či výrobcovia vín.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko sa rastu cien nevyhne: Potravinári oznámili obrovské ZDRAŽOVANIE!
10
Galéria
Zdroj: TASR

Slovenskí potravinári združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK) sú pre rastúce ceny vstupov nútení zvýšiť ceny svojich produktov o desať až 20 percent.

Zdražovaniu sa nevyhneme

Hoci sa Slovensko rastu cien potravín nevyhne, zdražovanie by mohla zmierniť lepšia dotačná politika štátu a tiež zníženie marží obchodných reťazcov, uviedli na piatkovej tlačovej konferencii zástupcovia SPPK.

„Žijeme dobu, keď zdražuje v podstate všetko, a je nemysliteľné, aby dlhodobo slovenský potravinársky priemysel na trhu nevedel zvýšiť svoje odbytové ceny. Chceme vyslať jasný signál, že v rámci celého potravinárskeho sektora z dlhodobého hľadiska je zvýšenie našich odbytových cien vo výške desať až 20 % nevyhnutnosťou,“ povedal predseda SPPK Emil Macho.

Výdavky domácností

Podpredseda SPPK Marián Šolty zdôraznil, že zvýšenie odbytových cien potravinárskych podnikov je nevyhnutné na prežitie týchto firiem. „Keď nebudeme mať náš, slovenský priemysel, nebudeme mať alebo žiadne, alebo budeme mať tie potraviny, ktoré zostanú ostatným, a budeme živení len tým, čo budeme musieť prijať za cenu, o ktorej nebudeme rozhodovať,“ zdôraznil Šolty.

Potravinári pripomenuli, že spoločnosť oveľa ľahšie akceptuje zvýšenie napríklad cien pohonných látok či energií ako potravín. V minulosti sa pritom podľa SPPK výdavky domácností na potraviny pohybovali vo výške 40 – 50 %, pričom v súčasnosti je to iba 17 – 18 %.

Problémy s rastom cien vstupov

Zásadné zvýšenie cien vstupov ohlásili napríklad hydinári, cukrovarníci, pekárenský priemysel, mliekarenský sektor či výrobcovia vín. Tí upozorňujú na rast cien energií potrebných na chladenie najmä bielych a šumivých vín o 30 – 60 % a tiež na rast ceny práce a ďalších vstupov.

Ceny vína preto porastú o päť až 15 %. Problémy s rastom cien vstupov má tiež mlynský priemysel, výrobcovia olejov či konzervárne.

Macho podotkol, že vo vzťahu k obchodným reťazcom potravinári dlhodobo ťahajú za kratší koniec, a pripomenul, že dva veľké obchodné reťazce, ktoré ovláda rovnaký nemecký majiteľ, zarobili za posledných päť rokov na Slovensku približne miliardu eur. Celý potravinársky komplex na Slovensku má pritom ročný zisk okolo 50 – 70 miliónov eur.

Macho dodal, že vláda má iba obmedzené možnosti, ako znížiť ceny potravín. Z dlhodobého hľadiska je jedinou možnosťou nastavenie trvalo udržateľnej poľnohospodárskej a potravinárskej politiky.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Základné potraviny
10
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM