Slovenskí záhradkári sú ZÚFALÍ: Ovocné stromy rozkvitli, teraz ich OHROZUJÚ mrazy!
Na prelome októbra a novembra boli na Slovensku vysoké teploty a stromy začali kvitnúť, no prichádzajú mrazy. Treba sa obávať dopadov na jarnú úrodu?

Hoci na Slovensku úraduje jeseň, ešte nedávno to tak nevyzeralo. „Ešte v prvý novembrový deň na našom území panovalo na november veľmi teplé počasie. Najteplejšie bolo v stredných a vyšších polohách, kde teplota lokálne presiahla +18 °C, pričom najvyššie teplota vystúpila na stanici Liptovská Teplička, a to na +19,5 °C,“ uvádza iMeteo.sk.
Prichádzajú mrazy, stromy rozkvitli
Následne sa počasie začalo výrazne meniť. Prišli chladnejšie dni a dokonca aj nočné mrazy.
To by na toto obdobie nebol problém, keby predošlé dni nepriniesli slnko a teplo, čo využili okrasné a ovocné stromy, ktoré začali na prelome októbra a novembra kvitnúť.
Puky vyrástli na jabloniach ale aj na orgovánoch. Záhradkári a pestovatelia tak majú vrásky na čele. Obávajú sa, čo bude s ich drevinami. Nočné teploty klesajú pod bod mrazu a s mrazivými ránami treba počítať aj v ďalších dňoch.
Čo je za tým?
Portál uvádza, že teraz kvitnúce stromy nie sú ani tak dielom nadpriemerných jesenných teplôt, ale mimoriadne suchého a horúceho leta. Podľa odborníkov sa to z času na čas stane. Ovocné stromy môžu počas jesene znova zakvitnúť, keď im počasie spôsobuje stres.
„Príčiny tejto zvláštnosti treba hľadať v priebehu počasia počas vegetácie, keď po relatívne klasickej jari s priemernými zrážkami prichádza veľmi teplé leto so zrážkami rozdelenými len do niekoľkých letných búrok. Pre ovocné dreviny predstavuje takéto dlhé obdobie vysokých teplôt a nízkeho úhrnu zrážok stres, s ktorým sa vyrovnávajú hlavne znížením výkonu asimilácie a vyparovaním vody,“ píše iMeteo.sk.
Posledné roky sa koncom augusta až začiatkom septembra objavuje ochladenie sprevádzané s vyšším úhrnom zrážok. Práve to dáva ovocným stromom ďalší impulz k rastu a dochádza ku kvitnutiu pukov, ktoré by sa správne mali objaviť až počas budúcoročnej jari.
Bude to problém?
Ako pre Pravdu povedala ovocinárka Eva Šidová, ešte nič nie je stratené. Ak totiž stromy rozkvitli aj na jeseň, určite to nebolo v takej miere, ako na jar. Tieto kvety tak stromom na jar chýbať nebudú.
„Len si uvedomte, koľko potenciálnych kvetných púčikov odstránite pri zimnom reze, koľko malých plodov opadne alebo koľko ich odtrhnete pri prebierke a napriek tomu je strom v dobrom roku nimi obsypaný. Platí, totiž, že jabloniam a hruškám stačí na dobrú úrodu len 20 percent, broskyniam 40 percent opelených kvetov. Tie, čo zakvitnú v jeseni v podstate ani netreba odstraňovať, hoci niekedy sa to odporúča. Ich počet však spravidla nepredstavuje riziko vysilenia dreviny,“ uvádza server.
Ak chcete jesennému kvitnutiu predísť, v druhej polovici leta myslite na doplnkovú závlahu. Ako sme už spomenuli, tento jav je totiž vyvolaný hlavne stresom z nedostatku vlahy.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.