Slováci PRESTÁVAJÚ jesť čokoládu: Jej spotreba sa ZNÍŽILA, lákajú ich iné sladkosti
Slováci postupne prestávajú jesť čokoládu. Na popularite naberajú iné sladkosti.
Každý rok si 7. júla pripomíname Deň čokolády. Štatistický úrad SR pri tejto príležitosti priniesol zaujímavé údaje.
Lákajú nás iné sladkosti
Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na obyvateľa sa v roku 2023 na Slovensku znížila v priemere o 300 gramov (o 8,1 %).
Každý Slovák podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR vlani zjedol 3,4 kilogramov sladkostí z čokolády, rok predtým to bolo podľa definitívnych údajov 3,7 kilogramu.
Slovákov však lákajú nečokoládové cukrovinky. Ich spotreba vlani prvýkrát dorovnala spotrebu čokolády (3,4 kilogramu na osobu), pričom ide od roku 2001 o rekordné množstvo.
„Spotreba tejto pochúťky na báze kakaa sa tak znížila už druhý rok po sebe. Kým medziročný pokles v roku 2022 bol 16 %, v roku 2023 predbežné výsledky hovoria o poklese o 8 %,“ prezradila Monika Rákošová, riaditeľka odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva Štatistického úradu SR.
Kto jej zje najviac?
Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, keď každý v priemere skonzumoval za rok 5,1 kilogramu čokolády alebo čokoládových cukroviniek.
Pre porovnanie, najviac, v priemere 11,8 kilogramu na obyvateľa, jej v roku 2022 zjedli Švajčiari. Nasledovali obyvatelia USA s 9 kg a Nemecka s 5,8 kg. Na druhom konci rebríčka je India a Čína, kde majú podľa odhadov spoločnosti Statista výrazne nižšiu spotrebu na obyvateľa, a to na úrovni 1 kg a 0,2 kg.
Slovensko obchoduje s čokoládou
Členské štáty Európskej únie vlani vyviezli 867-tisíc ton čokolády a čokoládových tyčiniek do krajín mimo EÚ. To predstavuje 2-percentný nárast v porovnaní s rokom 2022.
Vedeli ste o tom, že aj Slovensko obchoduje s čokoládou? „Vývoz čokolády zo SR v roku 2023 bol vyšší ako jej dovoz o 12-tisíc ton. Na Slovensko sa vlani priviezlo viac ako 47,4 tisíca ton čokolády v celkovej hodnote 258,6 milióna eur. Bolo to o 8,5 tisíca ton menej ako rok predtým. Najväčší objem čokolády sa doviezol z Nemecka, Českej republiky, Poľska, Belgicka a Bulharska. Dovoz z týchto 5 krajín predstavoval takmer dve tretiny z celkového dovozu čokolády a čokoládových výrobkov na Slovensko,“ uvádza ŠÚ SR s tým, že zo Slovenska sa vyviezlo 59,4 tisíca ton čokolády v hodnote 302,4 milióna eur.
Ako sa pohybovali ceny?
„Tabuľka mliečnej čokolády (100 g) stála v slovenských obchodoch minulý rok v priemere 1,43 eur a čokoláda na varenie rovnakej hmotnosti 1,08 eura. V porovnaní s rokom 2022 priemerné ceny výrazne vzrástli. Mliečna čokoláda bola vlani drahšia v priemere o viac ako 36 % ako v roku 2022 a cena čokolády na varenie sa zvýšila o takmer 28 %,“ dodáva Štatistický úrad SR.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné