Rastislav Búgel Zo Slovenska

Slováci PRESTÁVAJÚ jesť čokoládu: Jej spotreba sa ZNÍŽILA, lákajú ich iné sladkosti

Slováci postupne prestávajú jesť čokoládu. Na popularite naberajú iné sladkosti.

Ilustračný obrázok k článku Slováci PRESTÁVAJÚ jesť čokoládu: Jej spotreba sa ZNÍŽILA, lákajú ich iné sladkosti
Zdroj: TASR

Každý rok si 7. júla pripomíname Deň čokolády. Štatistický úrad SR pri tejto príležitosti priniesol zaujímavé údaje.

Lákajú nás iné sladkosti

Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na obyvateľa sa v roku 2023 na Slovensku znížila v priemere o 300 gramov (o 8,1 %).

Každý Slovák podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR vlani zjedol 3,4 kilogramov sladkostí z čokolády, rok predtým to bolo podľa definitívnych údajov 3,7 kilogramu.

Slovákov však lákajú nečokoládové cukrovinky. Ich spotreba vlani prvýkrát dorovnala spotrebu čokolády (3,4 kilogramu na osobu), pričom ide od roku 2001 o rekordné množstvo.

„Spotreba tejto pochúťky na báze kakaa sa tak znížila už druhý rok po sebe. Kým medziročný pokles v roku 2022 bol 16 %, v roku 2023 predbežné výsledky hovoria o poklese o 8 %,“ prezradila Monika Rákošová, riaditeľka odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva Štatistického úradu SR.

Kto jej zje najviac?

Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, keď každý v priemere skonzumoval za rok 5,1 kilogramu čokolády alebo čokoládových cukroviniek.

Pre porovnanie, najviac, v priemere 11,8 kilogramu na obyvateľa, jej v roku 2022 zjedli Švajčiari. Nasledovali obyvatelia USA s 9 kg a Nemecka s 5,8 kg. Na druhom konci rebríčka je India a Čína, kde majú podľa odhadov spoločnosti Statista výrazne nižšiu spotrebu na obyvateľa, a to na úrovni 1 kg a 0,2 kg.

Slovensko obchoduje s čokoládou

Členské štáty Európskej únie vlani vyviezli 867-tisíc ton čokolády a čokoládových tyčiniek do krajín mimo EÚ. To predstavuje 2-percentný nárast v porovnaní s rokom 2022.

Vedeli ste o tom, že aj Slovensko obchoduje s čokoládou? „Vývoz čokolády zo SR v roku 2023 bol vyšší ako jej dovoz o 12-tisíc ton. Na Slovensko sa vlani priviezlo viac ako 47,4 tisíca ton čokolády v celkovej hodnote 258,6 milióna eur. Bolo to o 8,5 tisíca ton menej ako rok predtým. Najväčší objem čokolády sa doviezol z Nemecka, Českej republiky, Poľska, Belgicka a Bulharska. Dovoz z týchto 5 krajín predstavoval takmer dve tretiny z celkového dovozu čokolády a čokoládových výrobkov na Slovensko,“ uvádza ŠÚ SR s tým, že zo Slovenska sa vyviezlo 59,4 tisíca ton čokolády v hodnote 302,4 milióna eur.

Ako sa pohybovali ceny?

„Tabuľka mliečnej čokolády (100 g) stála v slovenských obchodoch minulý rok v priemere 1,43 eur a čokoláda na varenie rovnakej hmotnosti 1,08 eura. V porovnaní s rokom 2022 priemerné ceny výrazne vzrástli. Mliečna čokoláda bola vlani drahšia v priemere o viac ako 36 % ako v roku 2022 a cena čokolády na varenie sa zvýšila o takmer 28 %,“ dodáva Štatistický úrad SR.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM