Kultúra Politika

Šimkovičová: TEŠÍM sa na rozvoj SPOLUPRÁCE medzi slovenskými a čínskymi divadlami

Podpisom memoranda podľa ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej posunuli kultúrnu spoluprácu medzi krajinami na novú úroveň.

Ilustračný obrázok k článku Šimkovičová: TEŠÍM sa na rozvoj SPOLUPRÁCE medzi slovenskými a čínskymi divadlami
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Cieľom Programu kultúrnej spolupráce medzi Ministerstvom kultúry (MK) SR a Ministerstvom kultúry a cestovného ruchu Čínskej ľudovej republiky je posilniť a rozšíriť kultúrnu spoluprácu medzi oboma krajinami. Memorandum podpísala šéfka rezortu kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na roky 2025 až 2029 v Pekingu. TASR o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie MK Petra Bačinská.

Nová úroveň spolupráce

Podpisom memoranda podľa Šimkovičovej posunuli kultúrnu spoluprácu medzi krajinami na novú úroveň. „Čína je dôležitý partner. Teším sa na rozvoj spolupráce medzi slovenskými a čínskymi divadlami, baletnými, opernými a hudobnými telesami, ako aj inými kultúrnymi, umeleckými a vzdelávacími inštitúciami,“ povedala ministerka. Ako je uvedené v texte memoranda, obe krajiny pripisujú dôležitosť kultúrnemu dedičstvu civilizácií a inováciám. Tvrdí, že aj toto memorandum prispeje k zintenzívneniu kultúrnych výmen a k vzájomnému spoznávaniu, aby slovenský a čínsky národ lepšie porozumeli kultúre tej druhej krajiny.

Šimkovičová odcestovala do Číny v stredu 30. októbra s predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD) a delegáciou ministrov a podnikateľov. Hlavným cieľom viacdňovej návštevy je prehĺbenie bilaterálnych slovensko-čínskych vzťahov a vzájomnej ekonomickej spolupráce.

Export vína

Slovensko a Čína prehlbujú spoluprácu aj v oblasti pôdohospodárstva. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) absolvoval v Pekingu bilaterálne stretnutie s čínskym ministrom poľnohospodárstva Hanom Junom, ktoré vyústilo do podpisu dvoch dokumentov o spolupráci. Jun pritom potvrdil záujem o dovoz kvalitných slovenských produktov vrátane vína. Informovalo o tom v sobotu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

„Spoluprácu so Slovenskom vidíme perspektívne aj vo výskume a vývoji, vo vzájomnej výmene cenných skúseností a vedomostí medzi našimi výskumnými inštitúciami. Komplexným prístupom môžeme prispieť k rozvoju poľnohospodárstva v oboch krajinách,“ uviedol čínsky minister poľnohospodárstva. Ten ďalej vyzdvihol úspešnú spoluprácu so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou a ocenil dlhoročné priateľské vzťahy medzi oboma krajinami.

Slovenský minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pozval v rámci stretnutia svojho čínskeho kolegu na jubilejný 50. ročník poľnohospodárskeho veľtrhu Agrokomplex 2025, doplnilo MPRV.

Zmeny v poľnohospodárstve

„Slovenské poľnohospodárstvo čakajú v blízkej budúcnosti zmeny. Potrebujeme chovať viac hospodárskych zvierat, pestovať viac zeleniny a ovocia. V rámci toho má nepochybne význam zamerať sa aj na vertikálne poľnohospodárstvo, kde vidíme významný priestor pre užšiu spoluprácu s čínskymi partnermi,“ priblížil Takáč v súvislosti s rozširujúcou sa spoluprácou.

Podpis Memoranda o porozumení a spolupráci pri prevencii a kontrole šírenia bovinnej spongiformnej encefalopatie a taktiež podpis Protokolu o exporte čmeliakov prispejú k vzájomne prínosnej spolupráci medzi podriadenými organizáciami agrorezortov oboch krajín, uzavrel rezort pôdohospodárstva.

archívne foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM