Šimkovičová chce obmedziť používanie CUDZÍCH slov: Zmení aj jedálne lístky v reštauráciách
Novela zákona o štátnom jazyku nie je namierená proti národnostným menšinám, plne rešpektuje medzinárodné zmluvy a potrebu rozvíjania jazykov národnostných menšín na Slovensku.
Jej cieľom je posilniť postavenie slovenského jazyka vo vybraných oblastiach úradného a verejného styku. Zdôrazňuje to Ministerstvo kultúry (MK) SR, ktoré zároveň striktne odmieta dezinterpretácie, týkajúce sa sankcií za porušenie zákona.
Pravdou je, že na Slovensku máme mnoho lokalít, ulíc či mestských štvrtí, ktorých názvy sú v angličtine. Rovnako je to aj pri povolaniach, pracovných pozíciách, ktoré sa uvádzajú v pracovnom styku či komunikácii v súkromnom i verejnom sektore. Zrejme aj to bude do istej miery obsahovať návrh zmien ministerstva.
Striktné dodržiavanie
„Ohradzujeme sa voči dezinterpretáciám, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach o tom, že pokutované budú môcť byť aj fyzické osoby, ktoré budú publikovať svoje súkromné texty s gramatickými či pravopisnými chybami. Pokuty sa budú týkať podnikateľov a fyzických osôb podnikateľov a právnických osôb,“ oznámilo ministerstvo.
„Prax ukázala, že existujú prevádzky, ako aj orgány verejnej správy, ktoré napriek upozorneniam opakovane porušujú ustanovenia zákona o štátnom jazyku, čím ho v podstate ignorujú. Je to dôsledkom obmedzených kompetencií rezortu kultúry ako správneho orgánu,“ vysvetlila ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS).
Aj jedálne lístky
Pripúšťa, že novela zákona bude vyžadovať striktnejšie dodržiavanie zákona o štátnom jazyku aj od médií a organizátorov verejných podujatí.
Cieľom novely zákona je tiež eliminácia používania cudzích výrazov, ktoré prenikajú do úradného a verejného styku aj napriek tomu, že existujú ich plnohodnotné ekvivalenty v slovenskom jazyku.
Novelou sa má tiež zjednodušiť geografické označovanie miest, obcí, ulíc, námestí a kultúrnych pamiatok. „Nie je prípustné, aby boli názvy v slovenskom jazyku uvádzané menej výrazne ako názvy v jazyku národnostných menšín. V poriadku nie sú ani jedálne lístky v reštauráciách bez ponuky uvedenej v slovenskom jazyku,“ upozornila ministerka.
Opozícia krok kritizuje
Dodáva, že pri koncipovaní novely sa ministerstvo inšpirovalo aj platnými právnymi predpismi o používaní oficiálneho jazyka v Poľskej republike a vo Francúzskej republike. Rezort tiež poukazuje na to, že novela je plne v súlade s programovým vyhlásením vlády SR.
Ministerstvo oznámilo prípravu novely zákona o štátnom jazyku v prvej polovici októbra, opozícia tento zámer kritizovala a označila ho za krok, ktorý je priamo namierený, resp. môže poškodiť práva národnostných menšín na Slovensku. Politickí zástupcovia maďarskej menšiny sú presvedčení, že ochrana slovenského jazyka je v súčasnej legislatíve zabezpečená dostatočne.
Ilustračné foto
Neprehliadnite aj:
- NOVÁ hymna pod dohľadom Šimkovičovej a Machalu: Už nebude znieť ako DYCHOVKA, hovorí Rózsa
- Umelci z Opery SND sa stretli s ministerkou kultúry, Šimkovičovej vyjadrili PODPORU
- Slovenský deň KROJA pútal OUTFITMI: Nahodili sa Šimkovičová i Pellegrini, FOTO
- VÝSMECH spoza hraníc: Popredný časopis dal na titulku Šimkovičovú, "ministerku plochozemcov“