Rúti sa na nás ekologická katastrofa: Rozklad respirátora? Viac ako desivý fakt!
Odborník popísal, ako je to s respirátormi. Jeho slová asi nepotešia ani naše ďalšie generácie.
Svet už vyše roka používa v boji proti korone rúška, a o čosi neskôr, vo veľkom množstve respirátory, pričom ich počet sa stále zvyšuje. Na jednej strane nás ochraňujú, na druhej zaťažujú životné prostredie.
Naprieč svetom sa za mesiac aktuálne použije približne 129 miliárd kusov. No nemožno ich recyklovať.
Informuje o tom CNN Prima NEWS. Táto skutočnosť je o to vážnejšia, ak sa použité ochranné pomôcky začnú povaľovať na voľných priestranstvách. Svedkami toho sme, žiaľ, už dnes.
Budú tu aj po nás?
„Štandardné rúška a respirátory nie sú rozložiteľné. Gumičky sú z neodbúrateľného polyméru, časť okolo nosového drôtiku tiež nie je plne rozložiteľná. Najtypickejšie zloženie respirátora FFP2 je povrchová netkaná textília doplnená filtračnou membránou. Celá prostredná časť respirátora je vyrobená z polypropylénu, ktorý nie je plne rozložiteľný," takto opísal materiál respirátora pre televíziu CNN Prima NEWS riaditeľ technologickej spoločnosti Inocure Matěj Buzgó.
„Ružové vyhliadky“ zatiaľ nemáme. Pre životné prostredie však predsa niečo urobiť môžeme. Len nedávno sme vás informovali o tom, kam správne vyhadzovať použité respirátory.
Matěj Buzgó odporúča vložiť respirátor do mikroténového vrecka. „Nemusí byť novo kupovaný, ale napríklad od pečiva, ktorý zaviažete a dáte do vreca," radí na záver.
FOTO: ilustračné
Prečítajte si aj
- Nový objav v boji proti korone: Vedci zistili, čo ukazuje na jej ťažký priebeh
- Vedci bijú na poplach: Prekonaná korona môže naštartovať vážne choroby
- Nakazíme sa koronou pri dotyku nákupného vozíka? Vedci poznajú odpoveď
- Česi sú o krok vpred: Vynašli samočistiacu fóliu. Odstráni baktérie i vírusy
- Prekonali ste koronu? Český lekár odporúča na posilnenie zdravia TÚTO činnosť!