Rúti sa na nás APOKALYPSA? Kruté sucho pretrváva a vyhliadky sú mizerné
Poveternostné podmienky súvisiace s vlnami spaľujúcich horúčav v Európe boli v máji, júni a júli najextrémnejšie od roku 1950.
Kruté sucho postihujúce veľké územia Európy sa „zhoršuje“, a aj keď dážď niektorým oblastiam pomáha, sprevádzajúce búrky spôsobujú ďalšie škody. V správe zverejnenej v pondelok to uviedli výskumníci Európskej únie, ktorých citovala tlačová agentúra AFP.
Ohrozená úroda
Najnovšia mesačná analýza Observatória Európskej únie pre sledovanie sucha (GDO) upozornila na hrozbu vysychania pôdy, spôsobovaného nadväzujúcimi vlnami horúčav už od mája a „pretrvávajúcim nedostatkom“ dažďových zrážok.
Analýza obsahuje varovanie, ktoré sa nachádzalo už v predchádzajúcej správe, že suchom je ohrozená takmer polovica územia EÚ. A poznamenáva, že vysychajúce rieky a zmenšujúce sa zdroje vody nepriaznivo ovplyvňujú výrobu energie v elektrárňach a znižujú množstvo úrody.
„Kruté sucho postihujúce mnoho oblastí Európy už od začiatku tohto roka sa rozširovalo a zhoršovalo aj na začiatku augusta,“ napísali vedci v správe, ktorú zverejnilo Spoločné výskumné centrum Európskej komisie.
Najsuchšie krajiny
Zvýšené „nebezpečenstvo sucha“ bolo predpovedané pre veľké časti Talianska, Španielska, Portugalska, Francúzska, Nemecka, Holandska, Belgicka, Írska, Luxemburska, Rumunska a Maďarska, ako aj pre nečlenské krajiny EÚ Britániu, Srbsko, Ukrajinu a Moldavsko.
Vedci vypočítali, že celkovo 17 percent Európy sa teraz nachádza vo svojom stupni najvyššej pohotovosti, čo je viac než 11 percent v júli.
„Súčasné dažďové zrážky (v polovici augusta) možno zmiernili sucho v niektorých oblastiach Európy. V niektorých častiach však sprevádzajúce búrky spôsobili škody a straty a zrejme aj oslabili blahodarné účinky zrážok,“ píše sa v analýze.
Stredomorské oblasti EÚ by mali až do novembra očakávať „teplejšie a suchšie počasie než obvykle“, uvádzajú vedci v analýze.
Medzi oblasťami postihnutými zrážkovými „odchýlkami“ za posledné tri mesiace sú časti Portugalska, Španielska, južného Francúzska, stredného Talianska, Švajčiarska, južného Nemecka a väčšina Ukrajiny.
Zaprší?
Správa GDO uvádza, že v častiach Európy zrejme teraz medzi augustom a októbrom spadnú obvyklé množstvá dažďových zrážok, ale „možno ich nebude dostatok na to, aby sa tieto územia úplne spamätali z deficitu nahromadeného za vyše pol roka“.
Časti Španielska, Portugalska a Chorvátska však budú zrejme ďalej trpieť „suchším počasím než obvykle“, pričom sucho v Alpách sa pravdepodobne zmierni.
Správa tiež informuje, že poveternostné podmienky súvisiace s vlnami spaľujúcich horúčav v Európe boli v máji, júni a júli najextrémnejšie od roku 1950.
Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.