Zo zahraničia

Rusi vyčlenili Červenému krížu evakuačný koridor: Vybrali im ZAMÍNOVANÚ trasu!

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v pondelok upozornil na nedostatky v oblasti humanitárnych koridorov v okolí ukrajinského mesta Mariupol.

Ilustračný obrázok k článku Rusi vyčlenili Červenému krížu evakuačný koridor: Vybrali im ZAMÍNOVANÚ trasu!
Zdroj: TASR/AP

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v pondelok upozornil na nedostatky v oblasti humanitárnych koridorov v okolí ukrajinského mesta Mariupol. Jedna z trás viedla k ceste, ktorá bola zamínovaná. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Pokusy zlyhávajú

Riaditeľ operácií MVČK Dominik Stillhart obe bojujúce strany vyzval, aby sa okamžite dohodli na presných trasách a časoch pre osoby, ktoré sa sa usilujú v bezpečí opustiť krajinu.

Doterajšie dohody boli podľa Stillharta prijaté len vo všeobecnosti; podľa riaditeľa operácií MVČK však majú nedostatky v oblasti presnosti.

MVČK sa už niekoľko dní usiluje pomôcť pri evakuácii civilistov, ktorí chcú odísť z Mariupola, napísal Stillhart na Twitteri. Jeho organizácia v nedeľu zverejnila sériu príspevkov, v ktorých potvrdila, že pokus o evakuáciu civilistov z tohto mesta na juhovýchode Ukrajiny opäť nebol úspešný.

Zamínovaná trasa

Tím MVČK v Mariupole bol podľa riaditeľových slov v nedeľu pripravený na odchod aj napriek nejasnostiam v oblasti dohôd. „Hneď, ako sa dostali na prvé kontrolné stanovište, zistili, že cesta, ktorú im vyznačili, bola v skutočnosti zamínovaná,“ povedal Stillhart.

Rusko v pondelok oznámilo, že otvára humanitárne koridory vo viacerých ukrajinských mestách a pozastavuje paľbu. Niektoré koridory vedú do Bieloruska alebo Ruska.

Ruské sily napriek dohode o vytvorení humanitárnych koridorov opäť ostreľovali ukrajinské mestá, a bránili tak v evakuácii ich obyvateľov, uviedlo ukrajinské ministerstvo zahraničia.

Obavy pred vlnou covidu

Experti vyjadrili znepokojnenie nad tým, že vojna na Ukrajine môže viesť k zvýšeniu počtu prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19 v tejto krajine, ako aj v susedných štátoch. TASR o tom informuje na základe spravodajstva prevzatého z tlačovej agentúry DPA.

Ukrajina sa na začiatku konfliktu stále nachádzala uprostred vlny variantu omikron. Tamojšie zdravotnícke úrady vo februári evidovali zhruba 900-tisíc prípadov nákazy a mieru pozitivity pri testoch na úrovni 60 percent, uviedol v pondelok hovorca Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca (MFČK/ČP).

„Preventívne opatrenia nie je možné uplatniť. Vidíme preplnenosť v útulkoch, vlakoch, autobusoch, hoteloch,“ tvrdí zdravotnícka expertka MFČK/ČP Petra Khouryová.

Keďže počet testov bude vzhľadom na vojnovú situáciu klesať, bude tiež ťažšie vytvoriť si jasný obraz o epidemickom stave v krajine.

Susedné štáty ako Moldavsko a Rumunsko, ktoré sú cieľmi mnohých ukrajinských utečencov, majú podľa dostupných vládnych údajov nízku mieru zaočkovanosti proti covidu.

Foto: ilustračné, TASR

Neprehliadnite aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM