Rezort chce väčšie kompetencie pre Vojenskú políciu: Týkajú sa aj dronov
Vojenská polícia by mohla mať po novom väčšie kompetencie. Rozšíriť by sa mali aj oprávnenia pri zaisťovaní chráneného vojenského objektu.
Vojenskej polícii by mali pribudnúť nové kompetencie. Navrhuje ich Ministerstvo obrany (MO) SR, ktoré predložilo v pondelok na pripomienkovanie novelu jej statusového zákona. Po novom by mala mať za úlohu aj ochranu lietadiel vo vojenských službách, riadenie premávky vozidiel zahraničných armád na území Slovenska a plnenie úloh vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv.
Ochrana majetku a osôb
V nadväznosti na to by sa mali rozšíriť oprávnenia vojenských policajtov pri zaisťovaní ochrany vojenskej leteckej dopravy a chráneného vojenského objektu. Príslušníci vojenskej polície by mali v budúcnosti tiež zaisťovať osobnú bezpečnosť ministra a okruhu osôb, ktoré minister určí.
Donucovacie prostriedky
Zároveň sa rozširujú donucovacie prostriedky a upravuje sa ich použitie. Popri slzotvornom plyne a elektrických paralyzátoroch pribudnú do ich výstroje aj dočasne zneschopňujúce prostriedky a špeciálne vrhacie a úderné prostriedky, ktoré nemajú povahu zbrane.
Zákaz pre drony
Ministerstvo zmeny v zákone pripravilo s cieľom vytvoriť podmienky na kvalitnejšiu a efektívnejšiu činnosť Vojenskej polície. Z praxe pritom vyplynula potreba zakázať vstup do chránených vojenských objektov. Vojenskí policajti tak získajú v tejto súvislosti oprávnenia prerušiť let bezpilotných lietadiel, tzv. dronov. Tie sa bez predchádzajúceho súhlasu nesmú ocitnúť vo vzdušnom priestore 120 metrov nad vojenským objektom, v ktorom je zákaz fotografovania.
Zneužitie označenia
Rezort chce tiež zabrániť zneužívaniu označenia „Vojenská polícia“, preto zakazuje používať vojenskú rovnošatu, služobný preukaz a služobný odznak s týmto označením inej osobe ako vojenskému policajtovi. Definujú sa tiež priestupky a sankcie, finančná pokuta môže dosiahnuť výšku až 331 eur.
Foto: ilustračné