Webnoviny - Svet

Rast cien sa v júni zmiernil na 3,9 %

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Rast spotrebiteľských cien v júni prvýkrát v tomto roku spomalil svoje tempo. Ako informoval Štatistický úrad SR, medziročná inflácia v šiestom mesiaci dosiahla 3,9 %, kým v máji ceny rástli 4-percentným tempom. V priemere za prvý polrok tak spotrebiteľské ceny na Slovensku stúpli o 3,6 %. V medzimesačnom porovnaní sa ceny v júni oproti máju nezmenili, v máji oproti aprílu pritom ešte stúpli o 0,3 %.

„Spotrebiteľské ceny príjemne prekvapili, keď podľa údajov Štatistického úradu SR ostali v júni na úrovni predchádzajúceho mesiaca. Medziročná inflácia tak mierne spomalila na 3,9%,“ konštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Analytici komerčných bánk predpokladali, že júnová inflácia dosiahne 4 %. K spomaleniu dynamiky medziročnej inflácie prispelo podľa Koršňáka najmä spomalenie medziročného rastu cien potravín, najmä zeleniny, naopak medziročná inflácia trhových služieb a obchodovateľných tovarov sa opäť mierne zrýchlila, napriek stále slabému domácemu dopytu.

Najviac zdraželi potraviny a nealko nápoje

V medziročnom porovnaní podľa štatistikov najvýraznejšie vzrástli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 7,1 %. Rýchlejšie ako celkový priemer rástli aj ceny dopravy o 6,3 %, vzdelávania o 4,8 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 4,4 % a alkoholických nápojov a tabaku o 4,2 %. Medziročne vyššie však boli v júni aj ceny rozličných tovarov a služieb o 3,8 %, zdravia o 3,3 %, odevov a obuvi o 2,7 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,2 %, rekreácie a kultúry o 0,8 % a poštových a telekomunikačných služieb o 0,4 %. Znížili sa len ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 1 %.

Na medzimesačnej báze vzrástli ceny v odboroch vzdelávanie o 1,4 %, rozličné tovary a služby o 0,2 %, alkoholické nápoje a tabak, bývanie a energie, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu a rekreácia a kultúra zhodne o 0,1 %. Klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,5 % a dopravy o 0,2 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny odevov a obuvi, zdravia, poštových a telekomunikačných služieb a hotelov, kaviarní a reštaurácií.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v júni zostala na májových 2,6 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, na medziročnej báze zrýchlila z májových 1,4 % na 1,6 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v júni na nulovej úrovni, čistá inflácia dosiahla 0,1 %.

Slovensko sa tak po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vracia k rýchlejšiemu rastu cien. Bankoví analytici v tomto roku predpokladajú vyššiu úroveň rastu spotrebiteľských cien. Decembrovú infláciu očakávajú na úrovni 4,5 %.

Spotrebiteľské ceny v ČR v júni klesli

Spotrebiteľské ceny v ČR oslabili v júni v porovnaní s májom o 0,2 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil český štatistický úrad. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v júni spomalilo na 1,8 % z úrovne 2 % v máji. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali medzimesačný rast spotrebiteľských cien v ČR o 0,1 % a medziročný o 2,1 %. Dôvodom medzimesačného poklesu cien bolo najmä zníženie cien potravín a nápojov. "Aj napriek utorňajším údajom, stále očakávame, že centrálna banka zvýši úrokové sadzby na zasadnutí v auguste,“ povedal Václav France, analytik Raiffeisenbank.

Podľa ďalších údajov zverejnených v utorok miera nezamestnanosti v ČR klesla v júni na dvojročné minimum 8,1 %. V máji sa nezamestnanosť v krajine nachádzala na úrovni 8,2 %. Júnová miera nezamestnanosti je tak najnižšia od júna 2009.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM