RANNÁ ŠTVORKA: Sviatok práce bude zamračený s prehánkami, teploty do 16 °C
Dnešný deň sa spája s pranostikou: Ak na prvého mája večer prší, bude celý rok pekne. Počasie u nás ovplyvňuje tlaková níž. Zamračené, občasný dážď. Teploty 11 až 16 stupňov Celzia.
Západ: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 9 až 6 a najvyššie denné 13 až 16 stupňov C.
Stred: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 8 až 3 a najvyššie denné 11 až 15 stupňov C.
Východ: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 8 až 4 a najvyššie denné 11 až 15 stupňov C.
Stalo sa doma
1784 – Uhorský kráľ Jozef II. vydal nariadenie o sčítaní ľudu. Bolo to prvé sčítanie obyvateľstva v Uhorsku. Samotné sčítanie sa začalo až v novembri 1784 a dokončilo sa až v roku 1787.
1890 – V Bratislave, Liptovskom Mikuláši a v Košiciach sa prvý raz oslavoval 1. máj ako Sviatok práce.
1909 – Splynuli Slovenské robotnícke noviny a Napred do Robotníckych novín, ktoré začali vychádzať ako týždenník.
1918 – V Liptovskom Mikuláši sa konala manifestácia sociálnodemokratických robotníkov, na ktorej prijali rezolúciu žiadajúcu uzavrieť mier, samourčovacie právo pre Slovákov, všeobecné volebné právo a utvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov.
1941 – V Martine vznikla Slovenská národná knižnica (SNK).
1999 – Pod Braniskom slávnostne prerazili prvý diaľničný tunel na Slovensku.
2004 – Slovenská republika (SR) vstúpila do Európskej únie (EÚ). Začlenenie krajiny do únie schválili aj občania SR v referende, ktoré sa uskutočnilo v máji 2003.
2007 – Lekári a zdravotné sestry asi zo 40 nemocníc na Slovensku vstúpili do štrajkovej pohotovosti, ktorú vyhlásilo Lekárske odborové združenie (LOZ). Okrem iného žiadali zvýšiť platy zdravotníckym pracovníkom o 30 percent.
2011 – Nemecko a Rakúsko ako posledné z krajín Európskej únie (EÚ) sprístupnili svoj pracovný trh občanom nových členských krajín EÚ zo strednej a východnej Európy, teda aj Slovákom. Obe krajiny plne využili sedemročné prechodné obdobie.
Stalo sa vo svete
1886 – Do generálneho štrajku za osemhodinový pracovný čas vstúpilo okolo 350.000 robotníkov z 11.000 amerických závodov v New Yorku, Filadelfii, Chicagu, Baltimore a ďalších miest. Časť z nich si skrátenie času vymohla a 200.000 robotníkom sa ho podarilo aspoň čiastočne skrátiť. Tragická dohra štrajku bola v americkom Chicagu, kde polícia 3. mája toho roku zabila šesť účastníkov robotníckej demonštrácie. O deň neskôr bomba z rúk neznámeho provokatéra, hodená medzi účastníkov protestného zhromaždenia na námestí Haymarket, zabila okrem štyroch robotníkov aj sedem policajtov.
1931 – Na newyorskej Piatej Avenue v USA slávnostne odovzdali do prevádzky v tom čase najvyššiu budovu sveta – Empire State Building.
1945 – Nemecký veľkoadmirál Karl Dönitz sa stal nástupcom Adolfa Hitlera, pričom prevzal hlavné velenie a plnú moc.
1960 – Letecká obrana Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) zostrelila nad územím ZSSR americké výzvedné lietadlo typu U-2 a jeho pilot Gary Powers padol do zajatia. Powersa v ZSSR odsúdili na desať rokov pobytu v pracovných táboroch za špionáž. Po dvoch rokoch ho však vymenili za sovietskeho špióna Rudolfa Abeľa (vlastným menom Viliam Genrichovič Fišer), ktorého zase odhalili a zajali v USA.
1978 – Japonec Naomi Nemura ako prvý jednotlivec dosiahol severný pól.
1979 – Britský spevák Elton John ako prvá popova hviezda koncertoval v Izraeli. (Krajina vznikla v roku 1948).
1999 – Medzinárodná horolezecká výprava pod vedením Erica Simonsona objavila na svahoch Mount Everestu mŕtve telo. Podľa nášiviek na odeve zistili, že išlo o britského horolezca Georgea Malloryho, ktorý spolu s Andrewom Irvinom zahynul na Mount Evereste v roku 1924. Vznikla preto otázka, či práve oni neboli prví na najvyššej hore sveta pred Edmundom Hillarym.
2004 – Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Malta a Cyprus sa stali plnoprávnymi členmi Európskej únie (EÚ).
Skladba dňa
1973, Ingola (vlastným menom Ingrid Vranovičová, vydatá Ingrid Bíla), Bratislava, speváčka. So spevom začínala v šiestich, desať rokov bola členkou detského speváckeho zboru Československého rozhlasu. Absolvovala strednú ekonomickú školu. Účinkovala ako vokalistka na koncertných turné Pavla Haberu a skupiny Tublatanka. S Tublatankou absolvovala aj ich vystúpenie na piesňovom festivale Veľká cena Eurovízie v roku 1994 v írskom Dubline so skladbou Nekonečná pieseň. V roku 1995 vydala prvý album Set Me Free, kde okrem jednej pesničky Najdlhšia noc boli ostatné skladby v angličtine. V roku 1997 vydala album Svet bláznov. S odstupom ďalších dvoch rokov vydala album Máš čo si chcel (1999). Z roku 2001 je album Som Tvoj anjel, z roku 2002 album Reč dvoch tiel. Zatiaľ jej posledný album Popíš ma vydala v auguste 2004. V roku 2008 ukončila štúdium na Fakulte masmediálnej komunikácie v Trnave. V júli 2007 sa vydala, s manželom Jozefom Bilým majú synčeka Samka, ktorý sa narodil v decembri 2010. V súčasnosti pracuje v oblasti marketingu.
Foto: ilustračné