RANNÁ ŠTVORKA: Pred 32 rokmi zriadili Národný park Slovenský raj a Malá Fatra
Pranostika na dnes znie: "Januárové dažde, siatinám nešťastie." Meniny oslavuje Bohdana. Zamračené, miestami hmla. Teploty 0 až 5 stupňov Celzia.
Západ: prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty 0 až –3 a najvyššie denné 2 až 5 stupňov C.
Stred: prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty –1 až –6 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C.
Východ: prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty –1 až –5 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C.
Meniny má Bohdana
Ženské meno Bohdana má slovanský pôvod a znamená „dar Boží, daná Bohom“. Nositeľky tohto na slovenskom území ojedinelého mena oslovujeme Božka aj Bohdanka. Meniny si pripomínajú 18. januára.
Bohdany sú ženy, ktoré rady riskujú. Keďže sú veľmi ctižiadostivé, vyhovuje im dlhodobé štúdium. Priťahuje ich najmä povolanie lekárky. Bohdany sú schopné značného pracovného nasadenia. Dobre pritom zvládajú náročné a vypäté situácie. Niekedy sa správajú výstredne. Za úspech vďačia z veľkej časti nevšednému šťastiu.
Majú vzácnu krehkosť konvalinky, svojho rastlinného totemu. Medzi obľúbené farby týchto žien patrí tmavomodrá a červená.
Stalo sa doma
1939 – V Bratislave slávnostne otvorili Snem Slovenskej krajiny, ktorý si za svojho predsedu zvolil Martina Sokola.
1956 – Nad Levočskými vrchmi havarovalo dopravné lietadlo, pričom z 22 cestujúcich a štyroch členov posádky prežili len štyria ľudia. Podľa vtedajšej oficiálnej správy bola príčinou havárie zrážka lietadla s balónom, ktorý na územie Československa dopravoval letáky s protikomunistickým obsahom.
1988 – Nariadením vlády SR zriadili Národný park Slovenský raj a Malá Fatra.
2007 – Slovenská republika (SR) sa stala predsedajúcou krajinou Bezpečnostného výboru Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na rok 2007.
2009 – Česká spoločnosť RWE Transgas začala dodávať zemný plyn na Slovensko. Prvýkrát sa na jeho prepravu na Slovensku využil reverzný režim v smere zo západu na východ.
2010 – Na prvú oficiálnu návštevu Slovenska od vyhlásenia nezávislosti Čiernej Hory pricestoval premiér tejto krajiny Milo Djukanovič.
2014 – Motocyklový pretekár Štefan Svitko na KTM obsadil na 36. ročníku Rely Dakar celkové 9. miesto. Ivan Jakeš pri svojom siedmom štarte skončil tesne za TOP 10 na 11. priečke.
2016 – Po 22 rokoch prevádzky prestali premávať InterCity (IC) vlaky štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Prevádzka IC vlakov sa obnovila 11. decembra 2016.
2017 – Slovenský hokejista Marián Hossa pokoril hranicu 600 asistencií v kariére v zámorskej NHL, čím sa stal 32. hokejistom v histórii súťaže, ktorý má na svojom konte minimálne 500 gólov a 600 asistencií
Stalo sa vo svete
1486 – Anglický kráľ Henrich VII. (Tudor z dynastie Lancasterovcov) sa oženil s Alžbetou (Yorkovci), čím založili dynastiu Tudorovcov.
1535 – Španielsky conquistador Francisco Pizarro založil mesto Lima, ktoré sa stalo najvýznamnejším politickým a kultúrnym centrom Južnej Ameriky – Lima je dnes hlavným mestom Peru.
1701 – Korunovaný bol brandenburský kurfirst a pruský vojvoda Fridrich III. za pruského kráľa a začal vládnuť ako Fridrich I.
1707 – Jozef I. schválil vznik Stavovskej inžinierskej školy v Prahe (neskôr České vysoké učení technické), najstaršej a najznámejšej českej vysokej školy technického zamerania.
1778 – Britský moreplavec James Cook objavil ostrovy, ktoré pomenoval Sandwichove ostrovy (dnešný Havaj).
1871 – V zrkadlovej sále Versaillského zámku v Paríži vyhlásili pruského kráľa Wilhelma I. za nemeckého cisára, čím sa dokončil proces zjednocovania nemeckých štátov na nemecký národný štát.
1911 – Americký priekopník letectva Eugene Burton Ely pristál ako prvý lietadlom na palube lode.
1912 – Britský polárnik Robert Falcon Scott ako druhý človek na svete dosiahol južný pól.
1919 – Vo Versailles sa začala Parížska mierová konferencia.
1943 – Židia vyhnaní a následne izolovaní v Poľsku vo varšavskom gete začali ozbrojený odpor, ktorý niekoľko mesiacov paralyzoval nacistov.
1974 – Vojenskí zástupcovia Egypta a Izraela podpísali dohodu o odchode svojich vojsk zo Suezského prieplavu.
1977 – V Austrálii na Predmestí Sydney sa vykoľajil vlak a narazil do mosta, ktorý sa zrútil na prvé vagóny. Pri dovtedy najväčšom austrálskom železničnom nešťastí zahynulo 83 osôb.
1993 – V Mníchove začal vychádzať populárny spravodajský magazín Focus, ktorý mal byť konkurenciou hamburského ľavicového týždenníka Der Spiegel.
1997 – Nór Börge Ousland (34 rokov) dorazil na polárnu Scottovu základňu južne od Nového Zélandu, čím sa stal prvým človekom, ktorému sa podarilo samému a bez pomoci prejsť Antarktídu.
2002 – Skončila sa občianska vojna v Sierra Leone, ktorá si vyžiadala okolo 50.000 obetí.
2003 – Konala sa celosvetová demonštrácia proti možnej vojne v Iraku. Tisíce ľudí demonštrovalo od japonského Tokia cez americké San Francisco až po Londýn v Spojenom kráľovstve.
2005 – Európsky výrobca lietadiel Airbus predstavil model A 380, vtedy najväčšie dopravné lietadlo na svete.
2010 – Na 32. ročníku Rely Dakar v súťaži motocyklov svoj tretí titul v kariére získal Francúz Cyril Despres. V kategórii automobilov dominoval Španiel Carlos Sainz.
2012 – Američan Grant Korgan, ktorý ostal paralyzovaný po nehode v roku 2010, dosiahol južný pól. Korgan používal špeciálnu lyžu so sedačkou, určenú aj pre telesne postihnutých, tzv. Sitski.
Skladba dňa
1977 -. Narodil sa Adam Stivín, Praha, do februára 2000 basový gitarista skupiny Chinaski, syn známeho českého džezového hudobníka Jiřího Stivína. Túto formáciu založili v roku 1987 pod názvom Starý hadry dvaja spolužiaci Michal Novotný (neskôr Malátný) a Pavel Grohman. V roku 1989 si názov skrátili na St. Hadry.
Názov Chinaski používajú od roku 1994. V novembri 1995 vydali prvý album Chinaski, v októbri 1997 druhý s názvom Dlouhej kouř, z ktorého sa predalo 50 tisíc kusov. Na svojom konte majú deväť štúdiových albumov, deviaty Rockfield vyšiel v októbri 2014. Predtým v septembri 2013 vydali kompiláciu 20 let v síti, na ktorej je aj nový hit Hlavolam. Po odchode od Chinaski hral Adam Stivín s kapelou Gaia Mesiah, od roku 2013 hrá v skupine Mig21.
Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.
Foto: ilustračné