RADÍME: Pri dlhodobej práceneschopnosti netreba zabudnúť na "lístok na peniaze"
Sociálnej poisťovni treba doručiť tzv. lístok na peniaze vtedy, ak práceneschopnosť časovo prekračuje hranice jedného mesiaca. Pozor si treba dať na termín.
Pokiaľ práceneschopnosť časovo prekračuje hranice jedného mesiaca, jej poberateľ musí vždy do piateho dňa nasledujúceho mesiaca doručiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá dávku vypláca, takzvaný „lístok na peniaze“.
Ide o tlačivo Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorý vystavuje ku koncu mesiaca ošetrujúci lekár. V ňom potvrdzuje, že PN-ka stále trvá. Zamestnávateľ na tlačive nepotvrdzuje nič.
Pozor na termíny
„Ak piaty deň v novom mesiaci pripadá na nedeľu, Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti treba doručiť dopredu, do piatku – tretieho. Poisťovňa dávku nemocenské môže vyplatiť len na základe tohto tlačiva. Ak poistenec, poberateľ dávky toto tlačivo nestihne doručiť v stanovenom termíne a doručí ho až po piatom dni v mesiaci, nemocenskú dávku mu Sociálna poisťovňa vyplatí až v ďalšom výplatnom termíne. Pokiaľ toto tlačivo nedoručí vôbec, Sociálna poisťovňa nemocenské nevyplatí. Ak sa PN-ka týka len dní v rámci jedného mesiaca, napríklad od 3. novembra do 17. novembra, takéto tlačivo jej poberateľ nepotrebuje,“ informuje hovorca poisťovne Peter Višváder.
Trvanie PN
Priemerná PN-ka za prvý polrok 2019 trvala v Slovenskej republike 42 dní, takže predkladanie takýchto „lístkov na peniaze“ je bežnou záležitosťou.
Najviac, dlhšie ako 60 dní, maródovali poistenci z okresov Stará Ľubovňa, Poprad a Sobrance. V roku 2018 Sociálna poisťovňa mesačne vyplatila v priemere vyše 121 000 dávok nemocenské (za PN), v priemernej výške 268 eur.
Foto: ilustračné
Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.