Rôzne

RADÍME: Klimatizáciu nekupujeme len podľa výkonu

S príchodom leta nastáva na Slovensku opäť sezóna klimatizácií. Na čo všetko treba pred jej nákupom myslieť?

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Klimatizáciu nekupujeme len podľa výkonu
Zdroj: TASR

Na chladenie je dobré myslieť vopred, keďže v letných mesiacoch dopyt po nich prudko stúpa. Výsledkom je, že klimatizácie bývajú vypredané a predlžujú sa aj dodacie doby ich montáže. Mnohí ľudia potom siahajú po mobilných jednotkách, s ktorými majú neskôr problémy. Preto je dobré na výber klimatizácie myslieť už dnes.

Vyberať klimatizáciu systémom čím viac wattov, tým lepšie sa nemusí oplatiť. Rozhodujúcim faktorom je totiž priestor, ktorý je potrebný v lete chladiť.

„Prvou otázkou, ktorú si treba pri výbere klimatizácie položiť, je koľko miestností potrebujem vychladiť. Od toho by sa mala odvíjať voľba najlepšieho riešenia. V prípade jednej miestnosti je najlepšie využiť split (delený) systém. Ten pozostáva z jednej vnútornej jednotky, ktorá byt chladí a jednej vonkajšej. Tá slúži na odvod teplého vzduchu z miestnosti. Mnoho ľudí si myslí, že pri klimatizovaní sa prebytočné teplo stratí. No nie je to pravda, keďže všade platí zákon zachovania hmotnosti a energie. Teplo teda musíme z miestnosti dostať von,“ radí Vladimír Balaj, energetický audítor spoločnosti MAGNA ENERGIA.

Nevýhody mobilných klimatizácií

Práve to býva problém mobilných klimatizácií, ktoré žiadnu vonkajšiu jednotku nemajú. Pozostávajú iba z jednej vnútornej, pričom teplo sa von odvádza hadicou. Tá je však pomerne hrubá, keďže jej priemer je približne 15 centimetrov. „Ak ju iba vystrčíme z okna, teplý vzduch sa nám bude vracať do miestnosti. K dispozícii sú síce adaptéry, no tie sú dostupné iba pre okná, ktoré sa otvárajú vysúvaním dohora a na Slovensku nie sú vôbec bežné,“ upozorňuje Balaj.

Navyše, pri mobilnej klimatizácii treba počítať aj s tým, že jej kompresor sa ohrieva. Zohrieva tak vzduch v miestnosti, ktorý sa však klimatizácia snaží vychladiť. Výsledkom je, že efektivita mobilných klimatizácií je výrazne nižšia, než tých splitových. Z pohľadu dosiahnutia teplotného komfortu môžu za splitovými zaostávať až o polovicu. Na dosiahnutie rovnakej teploty v izbe sa môže minúť až o 80 % elektriny viac, než pri delenej klimatizácii.

Každá miestnosť s vlastnou jednotkou

V prípade, ak chce niekto chladiť viac izieb, mal by už automaticky uvažovať o multisplit systéme. Ten pozostáva z jednej vonkajšej a viacerých vnútorných jednotiek. Najväčším omylom majiteľov bytu či domu totiž je, ak dajú klimatizačnú jednotku do chodby s cieľom vychladiť si celý byt. Klimatizácia vtedy chladí už vychladený vzduch, pričom v ostatných miestnostiach je stále teplo. Preto by každá z chladených miestností mala mať svoju vlastnú klimatizačnú jednotku. Výnimkou môžu byť otvorené kuchyne, ktoré zvyknú byť v moderných novostavbách prepojené s obývačkou. V takomto prípade je cirkulácia vzduchu dostatočná a jedna jednotka môže na kuchyňu s obývačkou stačiť.

Dôležitý je aj výkon klimatizácie. Ak je poddimenzovaná, nebude stíhať vychladiť miestnosť, pôjde na maximum, čo znižuje jej životnosť a zvyšuje prevádzkové náklady. No dostatočne výkonná jednotka vychladí priestor za kratší čas a následne sa sama stíši, vďaka čomu sa dá ušetriť. Pre miestnosť s rozmermi 5 × 4 m by mala mať minimálny výkon 1600 W chladiaceho výkonu. V prípade menšej spálne s rozmermi napríklad 4 × 3 m, postačuje 1000 W.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM