Prišli ste do autobusu a zlial vás POT? Ak je PEKELNE teplo, na TOTO máte právo
Leto udrelo na Slovensko plnou silou. Cestujúci v autobusoch musia v týchto dňoch často znášať vysoké teploty.
Slovensko zasiahla vlna horúčav. Ľudia, ktorí využívajú na cestovanie autobusy, často trpia neznesiteľným teplom, ktoré panuje vo vozidle. Hoci nie všetky autobusy majú klimatizáciu, podľa spravy.rtvs.sk musia spĺňať určité teplotné normy.
Rozdiel päť stupňov
Portál vysvetľuje, že ak autobus má klimatizáciu a tá nie je automatická, vodiči nastavujú teplotu s rozdielom päť stupňov oproti teplote, ktorá panuje vonku.
„Zo zákona nevyplýva povinnosť dopravcov púšťať v autobusoch klimatizáciu. Všetko to závisí od dohody s objednávateľom, teda vyšším územným celkom alebo mestom,“ uvádza server.
Aké sú podmienky?
"Počas leta musí byť teplota v interiéri vozidla do 25 stupňov Celzia. Ak je vonkajšia teplota plus 30 a viac, nesmie byť teplota vo vozidle oproti teplote vonkajšieho prostredia nižšia o viac než sedem stupňov,“ vysvetlila Eva Lacová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja.
Na toto máte právo
V rôznych internetových diskusiách sa často množia komentáre, že vodiči klimatizáciu často nezapínajú z jednoduchého dôvodu – aby ušetrili naftu.
„Či ich vodiči zámerne vypínajú za účelom napríklad úspory nafty, sa dá ľahko skontrolovať, pretože riadiace jednotky vozidiel umožňujú odsledovať aj funkčnosť a trvanie takýchto doplnkov výbavy,“ prezradil predseda Inštitútu verejnej dopravy Marek Modranský.
Ak prídete do autobusu a je v ňom extrémne teplo, podľa spravy.rtvs.sk sa máte obrátiť na vodiča: „Ide totiž o oprávnenú požiadavku cestujúceho.“
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné