ELA Správy Politika

PRIESKUM: Konsolidačný balíček zamiešal karty: Víťazstvo PS, Smer po zvýšení daní KLESOL

Politicky turbulentná jeseň rok po parlamentných voľbách priniesla prvé väčšie zemetrasenie v podpore politických strán na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku PRIESKUM: Konsolidačný balíček zamiešal karty: Víťazstvo PS, Smer po zvýšení daní KLESOL
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer , TASR/Jaroslav Novák

Rok od volieb by vláda nedokázala v parlamente získať väčšinu, dokonca ani po prípadnom spojenectve s Republikou. Avšak aj alternatívna väčšina z radov opozičných subjektov by vznikala len veľmi ťažko. Rozhodujúce slovo by malo hnutie Igora Matoviča a jeho volebná stratégia, vyplýva to z volebného modelu prieskumnej agentúry NMS.

Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom októbra 2024, vyhralo by ich Progresívne Slovensko so ziskom 24,4 percenta. Druhý by bol Smer-SD s 20,5 percentami hlasov.

Zatiaľ čo sa preferencie PS v porovnaní so septembrovým prieskumom rovnakej agentúry ani nepohli, Smer výraznejšie klesol, a to o 3,4 percentu­álneho bodu. Nasleduje Hlas-SD s 12 percentami a na štvrtom mieste by sa umiestnilo hnutie Republika so 7,4 percentami hlasov.

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH (6,9 percenta), SaS (6,2 percenta) a tesne aj Demokrati (5,1 percenta).

Rozhodujúce slovo by malo hnutie Igora Matoviča a jeho volebná stratégia. Ak by hnutie Slovensko a strana Za ľudí kandidovali ako koalícia, potrebovali by získať najmenej sedem percent. Ak by mali spoločnú kandidátku ako jedna politická strana, súčasný výsledok 5,2 percenta by im na prekročenie kvóra stačil.

Koaličná SNS je podľa tohto volebného modelu hlboko pod hranicou zvoliteľnosti s 2,9 percentami hlasov. Lepší výsledok dosiahla strana Sme rodina (3,9 percenta) aj Maďarská aliancia (3,6 percenta), no na parlament by nestačil.

„Pokles vo voličskej podpore strán vládnej koalície s najväčšou pravdepodobnosťou možno vysvetliť ako reakciu voličov na schválený konsolidačný balíček,“ hodnotí politický analytik NMS Market Research Slovakia Mikuláš Hanes. Dodáva, že by Smer nedokázal v parlamente získať väčšinu, a to ani v prípade, že by sa spojil s Republikou. Dodáva však, že ťažko by sa hľadala aj alternatívna väčšina spojená z opozičných subjektov.

Za PS, Smerom a Hlasom nasleduje až 7 subjektov, ktorých horná hranica intervalu spoľahlivosti prekračuje 5 percentnú hranicu. Všetkým medzimesačne stúpa deklarovaná voličská podpora. Najviac však dvom mimoparlamentným subjektom, čo môže poukazovať na nespokojnosť voličov s dianím v koalícii a v parlamente samotnom.

Agentúra NMS dáta zbierala online od 2. do 7. októbra na vzorke 1000 respondentov. 

Prečítajte si aj:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM