Prezradili ich HODINKY? Pondelkové "živé zábery" z Kremľa boli zrejme prednahraté
DPA ďalej upozornila, že "minimálne jednu sekvenciu" z údajne naživo prenášaného videa je možné vidieť vo vysielaní dvakrát.
Televízne zábery, ktoré zobrazujú pondelkové konzultácie ruského prezidenta Vladimira Putina s lídrami samozvaných „ľudových republík“, ako aj podpisovanie dokumentov o uznaní Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR), mohli byť nakrútené niekoľko hodín predtým, ako ich „naživo“ odvysielala ruská štátna televízia.
Informovala o tom v stredu nemecká tlačová agentúra DPA, podľa ktorej tomu nasvedčujú detaily z verejne prístupných nahrávok.
Prezradili ich hodinky?
„Pri podpise dekrétu, ktorým sa uznávajú dve (separatistické) entity, vidno na Putinových náramkových hodinkách a hodinkách jedného zo separatistických vodcov čas približne 22.15 h. Ruská štátna televízia však (podpisovanie) odvysielala (naživo) až okolo 22.35 h moskovského času,“ uviedla DPA.
Nemecká agentúra napísala, že aj zasadnutie Bezpečnostnej rady Ruskej federácie, ktoré ruská štátna televízia vysielala „údajne naživo“ približne od 17.00 h moskovského času, bolo zrejme zaznamenané niekoľko hodín vopred.
Na hodinkách účastníkov, ktorých možno vidieť na videu, je totiž hodinová ručička medzi „dvanástkou a dvojkou“.
Video vyvoláva pochybnosti
DPA ďalej upozornila, že „minimálne jednu sekvenciu“ z údajne naživo prenášaného videa je možné vidieť vo vysielaní dvakrát. Okrem iného zobrazuje moskovského starostu Sergeja Sobjanina ako poslucháča. Identický záber sa objaví dvakrát v intervale zhruba 20 minút.
„Video vyvoláva pochybnosti o procesoch v Kremli a o načasovaní Putinovho rozhodnutia uznať samozvané ľudové republiky. Ku koncu údajného podvečerného priameho prenosu Putin takéto rozhodnutie len oznámil, v tom čase už mohlo byť o tom rozhodnuté,“ uviedla DPA.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok podľa agentúry Interfax potvrdil, že „priame prenosy“ boli nahraté. Na webe ruskej štátnej televízie sa však záznam z rokovania Bezpečnostnej rady naďalej označuje ako „priamy prenos“.