MI Rôzne

Pravda o mikrovlnkách! Škodia zdraviu alebo sú neškodným pomocníkom?

Zrejme nenájdete v kuchyni viac kontroverzný spotrebič ako je mikrovlnná rúra. Vedci objasňujú, čo sa naozaj deje s jedlom, ktoré v nej zohrievate.

Ilustračný obrázok k článku Pravda o mikrovlnkách! Škodia zdraviu alebo sú neškodným pomocníkom?
Zdroj: Pixabay.com

Pre mnohých zaneprázdnených ľudí je mikrovlnka doslova spása. Zohreje jedlo za pár minút a rovno na tanieri, čím sa zašpiní menej riadu.

Dá sa v nej pripraviť aj blesková večera z polotovaru, či hotového jedla, ktoré sa kupuje už pripravené v obale na zohriatie. Ale aké zmeny nastávajú s takto zohrievaným jedlom?

Strata živín

Britský verejnoprávny portál BBC zverejnil rozsiahly článok o vplyve mikrovlniek na jedlo. Závery nie sú jednoznačné, pretože ide o zložitú tému.

„Ak mikrovlnku používate správne, nemusíte sa báť jej žiarenia, čo potvrdzuje Svetová zdravotnícka organizácia. Ale niektoré obavy pretrvávajú. Ide najmä o stratu nutričnej hodnoty jedla a používanie plastov,“ píše BBC.

Pri niektorých typoch zeleniny sa ukázalo, že po úprave v mikrovlnke sa z nich stráca veľká časť cenných živín.

„Napríklad brokolica prišla v mikrovlnke až o 97% flavonoidov, čo sú dôležité prvky s vysokými protizápalovými účinkami. To je o tretinu väčšia strata ako pri varení,“ uvádza BBC.

Lenže zároveň sa ukázalo, že tieto straty živín závisia od toho, ako dlho, v akých podmienkach a na akej teplote sa jedlo pripravuje. V zásade platí, že ak chcete minimalizovať škodlivý efekt, mali by ste zeleninu vždy dať do vody a zohrievať ju čo najkratšie.

Nič však nie je čierno-biele. Dlhé klasické varenie potravín na sporáku znižuje nutričnú hodnotu presne tak isto ako mikrovlnka.

Trik so zemiakmi

Ďalší problém je vznik akrylamidu počas prípravy jedla pri vysokých teplotách. „Keď profesorka Betty Schwartz videla, ako si jej študenti zohrievajú zemiaky v mikrovlnke, všimla si vznik malých kryštálov vo vnútri zemiakov. Po ich analýze zistila, že sú to akrylamidy,“ píše BBC.

Tieto chemické látky preukázateľne prispievajú ku vzniku rakoviny. Vznikajú však aj pri iných tepelných úpravách, najmä pri pečení a vyprážaní pri vysokej teplote. Rizikové jedlá sú najmä tie s obsahom sacharidov – pečivo, koláče, zemiaky i káva.

„Riešením tohto problému môže byť uvariť zemiaky pred tým, ako ich dáte do mikrovlnky,“ odporúča odborníčka pre BBC.

Veľkým problémom pri mikrovlnkách sú však plasty, ktoré sa pri vysokej teplote uvoľňujú do jedla vo forme ftalátov. Je to obzvlášť veľký problém pri jedlách, ktoré sú zabalené v plastových krabičkách a takto sa majú zohrievať v mikrovlnke.

Plasty v tele

„V roku 2011 vedci analyzovali viac ako 400 plastových potravinových obalov a väčšina z nich uvoľňovala do jedla chemické látky, ktoré narúšajú hormonálnu hladinu v tele.“

Treba mať na pamäti, že škodliviny sa dokážu dostať do potraviny aj z plastového krytu, či poklopu, ktorým zakryjete jedlo na tanieri, aby neprskalo.

Dobrou správou je, že vedci definitívne vylúčili akúkoľvek hrozbu pochádzajúcu z mikrovlnného žiarenia, ktorým sa jedlo zohrieva. Ak teda budete tento spotrebič používať krátko a dôkladne sa pri tom vyhnete akýmkoľvek plastom, môže vám uľahčiť život bez väčšieho rizika.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM