Aktualizované Správy

Poslanci rozhodli: Odklepli predĺženie núdzového stavu

Predĺženie núdzového stavu musela schváliť Národná rada SR. Za jeho predĺženie napokon hlasovala väčšina prítomných poslancov.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci rozhodli: Odklepli predĺženie núdzového stavu
Zdroj: TASR/František Iván

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Za bolo 83 poslancov zo 108 prítomných, proti bolo 25 poslancov. Vláda predĺžila núdzový stav 29. decembra 2020 o ďalších 40 dní. Súhlas s predĺžením bol jediným bodom 21. schôdze NR SR, ktorá sa večerným hlasovaním ukončila.

Ústavná poistka

Podľa nedávno schválenej legislatívy musela predĺženie núdzového stavu schváliť Národná rada SR. Urobiť tak mala najneskôr 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia. Má to byť „ústavná poistka“ v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.

Takáto poistka má byť zavedená aj pri vyhlásení opätovného núdzového stavu.

Vládny kabinet v návrhu na vyslovenie súhlasu parlamentu pripomenul, že v čase, keď sa rozhodovalo o predĺžení núdzového stavu bola epidemiologická situácia na Slovensku naďalej veľmi vážna, čo sa viditeľne prejavilo v nemocniciach a iných zdravotníckych zariadeniach.

„Bolo tak potrebné núdzový stav predĺžiť, aby okrem iného mohlo byť zabezpečené udržanie alebo nové uloženie pracovnej povinnosti na účely zabezpečenia zdravotnej starostlivosti, reprofilizácie nemocníc z dôvodu potreby iného druhu lôžok, či udržanie alebo pozmenenie rozsahu obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania či iným spôsobom, a to z dôvodu nevyhnutného obmedzenia mobility, a tak aj sociálnych kontaktov,“ píše sa v návrhu.

Doba kešu

Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní. Ak je vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v súvislosti so vznikom pandémie, predĺžiť sa môže najviac o ďalších 40 dní, a to aj opakovane.

Borguľa poukázal na to, že počas núdzového stavu sa môže vrátiť „doba kešu“, a teda odovzdať veľké sumy peňazí v hotovosti.

„Zákon o obmedzení platieb v hotovosti ustanovuje, že zákaz platby v hotovosti nad stanovený limit, čiže 5 000 eur pre právnické osoby a 15 000 eur pre fyzické osoby, sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané alebo prijaté v čase krízovej situácie, vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového a mimoriadnej situácie,“ upozornil.

Poslanec preto odporučil vláde, aby do budúcna, ak bude ešte raz žiadať o vyhlásenie núdzového stavu, pozorne zvážila všetky za a proti a upozornila na všetky zákutia. „Máme teraz 40 dní na to, aby sme legislatívne prijali také pravidlá a úkony, ktoré potrebujeme na boj s koronakrízou a ktoré by sa dokázali realizovať aj bez núdzového stavu,“ dodal.

Foto: ilustračné

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM