Opozičné strany žiadajú ZRUŠENIE transakčnej dane: Vláda sa ZDIERAČSKOU daňou rúti na ľadovec
Od apríla vstúpila do platnosti daň z finančných transakcií, ktorá ovplyvní živnostníkov a firmy na Slovensku.

Toto konsolidačné opatrenie si nie raz vyslúžilo kritiku zo strany zamestnávateľov, ekonómov, ale aj opozičných politikov. Podľa najnovších prieskumov až 10 % podnikateľov zvažuje ukončenie podnikania na Slovensku a ďalších 14 % plánuje presunúť svoje aktivity do zahraničia, aby sa vyhli tejto daňovej záťaži.
Je to zdieranie, reaguje opozícia
„Táto daň znechutí podnikateľov, a to aj tých zo zahraničia,“ povedal Jozef Hajko z KDH. No Slovensko podľa neho potrebuje zahraničné investície.
Kritika opozície je, že daň z finančných transakcií necieli, že daň sa týka aj tých, ktorí sú v strate. „Je to zdieračská daň,“ pokračoval Hajko. Myslí si, že výrazne zasiahne slovenskú ekonomiku.
„Pozorujeme v rôznych prevádzkach výzvy, aby klienti platili v hotovosti. Je to krok späť,“ poznamenal Hajko.
To, že sa ešte viac zhoršia ekonomické výhľady Slovenska, povedal aj podpredseda strany Demokrati Juraj Šeliga. Ide podľa neho o ožobračovanie ľudí.
Vláda sa rúti na ľadovec
Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska varuje, že táto daň bude likvidačná pre firmy a aj živnostníkov. Podnikatelia pociťujú podľa neho najväčšiu neistotu. „Odmieta vláda šetriť sama na sebe. Naopak, dávajú si renty, výhody, lietajú vládnymi špeciálmi na výlety,“ uviedol Šimečka.
Marián Viskupič z SaS súhlasí s opozičnými kolegami. Doplnil, že v konečnom dôsledku to zaplatia všetci. Pretože firmy zvýšené náklady môžu preniesť do zvýšení cien produktov a služieb. „Vláda sa bez váhania rúti na ľadovec,“ varuje Viskupič.
Nepáči sa ani Dankovi
Z koaličných poslancov napríklad Andrej Danko za stranu SNS verejne deklaroval, že s transakčnou daňou nesúhlasí. Označil za trápne sledovať, ako musia živnostníci dlho čakať pred klientskymi centrami, aby mohli prerušiť alebo zrušiť živnosť, alebo získať výpis z registra, ktorý niektoré banky pre zriadenie podnikateľského účtu vyžadujú. Danko tvrdí, že je proti zvyšovaniu daní. Zároveň hovorí, že pokiaľ budú môcť byť pri tvorbe ďalšieho rozpočtu, budú bojovať za zrušenie transakčnej dane.
„Ešte stále sa dá táto daň zrušiť, bol by to dobrý impulz na naštartovanie zdravej ekonomiky,“ povedal Hajko z KDH.
„Stále je priestor pre vládnu koalíciu zaradiť spiatočku a zastaviť túto daň,“ poznamenal Šimečka z PS. Protinávrhom na vykrytie výpadku zo zrušenia tejto dane obaja vidia v šetrení vlády sami na sebe. Na jednotlivých ministerstvách, pričom niektoré podľa nich existujú zbytočne.
Koho sa to dotkne?
Transakčnú daň platia všetky fyzické osoby – podnikatelia a právnické osoby. Výnimku majú viaceré subjekty, či už rôzne príspevkové organizácie, samosprávy, neziskovky, ako aj zdravotné poisťovne, školy, či turistické informačné centrá a ďalší.
Daň sa bude platiť z debetných transakcií vo výške 0,4 %, maximálne 40 eur. Výber hotovosti bude zaťažený daňou 0,8 % bez limitu. Administratívu a výber dane zabezpečí slovenská banka, pričom daňovníci s povinnosťou platiteľa dane sami budú musieť odviesť daň do 31. júla 2025 za prvé tri mesiace.
Daň sa nebude vzťahovať na platby kartou, úhrady kryptomenami, hotovostné platby, pripísané platby na bankový účet daňovníka, úhrady medzi bankovými účtami daňovníka v tej istej banke a platby daní a odvodov, okrem miestnych daní.
Od apríla musia mať podnikatelia zriadený aj transakčný, resp. podnikateľský účet. Musí byť iný než bežný, ktorý sa využíva na súkromné účely. Štátna tajomníčka ministerstva financií Daniela Klučková uviedla, že sankcie za nevystavenie transakčného účtu nebudú udelené okamžite. Finančná správa najprv vyzve podnikateľa na splnenie povinnosti a ak výzvu ignoruje, môže mu byť uložená sankcia od 30 do 3 000 eur.