NEZABUDNITE počas horúčav na pitný režim! Čo všetko vám hrozí, keď to podceníte?
Nedostatok tekutín v organizme sa môže prejaviť únavou, ospalosťou, podráždenosťou, bolesťami hlavy, zmätenosťou, zvracaním, poruchami vedomia až celkovým kolapsom organizmu.
Na dostatočný pitný režim by si ľudia mali dať pozor najmä v horúcom letnom počasí. Na sociálnej sieti to pripomenul Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava.
Pendleri to zobrali do vlastných rúk: TAKTO blokovali hraničné priechody! FOTO
Na čo slúži voda
Voda tvorí 70 až 75 percent ľudského tela, preto je pitný režim nevyhnutnou súčasťou výživy človeka. „Voda v našom organizme významne ovplyvňuje metabolické procesy, je nosičom vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov a ďalších elementov. Pomocou nej sa transportujú živiny do všetkých orgánov,“ vymenoval RÚVZ.
Voda tiež zabezpečuje správnu reprodukčnú schopnosť buniek, je potrebná na správne fungovanie krvného a lymfatického systému, reguluje telesnú teplotu či pomáha pri vyplavovaní škodlivín z organizmu cez obličky, črevá a pokožku.
„Informácie, koľko tekutín máme denne prijať, sú skôr orientačné. Pitný režim – množstvo a zloženie tekutín je u každého človeka individuálne,“ uviedol RÚVZ.
Dbajte aj na stravu
Pitný režim závisí od zloženia stravy, od prostredia, kde sa človeka nachádza, od teploty a vlhkosti vzduchu, od fyzickej aktivity či od zdravotného stavu. „Vo všeobecnosti sa odporúča prijať aspoň dva litre vody denne, vzhľadom na hmotnosť je odporúčané u dospelého človeka prijať 300 – 400 mililitrov vody na každých desať kilogramov telesnej hmotnosti. Tekutiny prijaté napríklad v strave sa do tohto čísla nezapočítavajú,“ spresnila Katarína Blažová z Poradne zdravia RÚVZ Bratislava.
Ďalšie aktuálne témy
Čomu sa vyhýbať?
- menej vhodné sú čierny čaj, voda so sirupom a káva.
- nevhodné sú farebné, aromatizované a sladené nealko nápoje, pretože zvyšujú pocit smädu.
„Ak si chceme predsa len spestriť pitný režim niečím sladším, lepšie bude, ak siahneme po nápoji s nižším obsahom cukru a to do 6%,“ stojí na Facebooku.
- alkoholické nápoje zvyšujú metabolizmus a tým aj produkciu tepla v organizme.
„Piť by sme mali nie príliš vychladené nápoje, odporúčaná teplota tekutín je 12 až 15°C, pretože studené nápoje si musí organizmus najskôr ohriať, vtedy ho zbytočne zaťažíme a strácame energiu,“ uvádza ešte Regionálny úrad verejného zdravotníctva.
FOTO: ilustračné
Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.
Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.
DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM POČAS LETNÝCH DNÍ 🌡️🌞🥵🚰💧, TELO SA VÁM POĎAKUJE 👍 Piť by sme mali častejšie a v menších množstvách...
Posted by Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl.m. on Wednesday, June 30, 2021