han Zo zahraničia

Následky vojny na Ukrajine POCÍTI aj agresor: Rusko už nikdy nebude ropnou VEĽMOCOU!

Aj keď ruské rakety naďalej ničia Ukrajinu a jej infraštruktúru a nechávajú za sebou len ruiny, ruský prezident Vladimir Putin už prehral vojnu v jednej veľmi dôležitej oblasti.

Ilustračný obrázok k článku Následky vojny na Ukrajine POCÍTI aj agresor: Rusko už nikdy nebude ropnou VEĽMOCOU!
Zdroj: unsplash.com

Rusko už nikdy nebude ropnou veľmocou, tvrdí vo svojej správe Medzinárodná energetická agentúra (IEA). Narušenie odvetvia v krajine sa deje „s rýchlosťou, ktorú si málokto dokázal predstaviť“. TASR o tom informuje na základe správy Fortune.

Ruský podiel na globálnych dodávkach energií, ktorý sa desaťročia postupne zvyšoval, drasticky klesá a zrejme už navždy, tvrdí IEA vo svojej pravidelnej výročnej analýze globálneho trhu s energiami World Energy Outlook.

IEA predkladá tri rôzne scenáre vývoja v najbližších desaťročiach v závislosti od toho, ako budú veľké krajiny dodržovať svoje záväzky v oblasti zelenej energetiky. „Ruský export fosílnych palív sa v žiadnom z týchto scenárov nevráti na úrovne z roku 2021.“

Zisky im klesnú

IEA prognózuje, že príjmy Ruska z predaja ropy a plynu do roku 2030 padnú o viac než polovicu zo 75 miliárd USD (74,83 miliardy eur) v roku 2021 na menej než 30 miliárd USD. Keďže Európa rýchlo prechádza na dodávky z USA a Blízkeho východu, podiel Ruska na globálnych dodávkach sa bude ďalej znižovať. Ešte v minulom roku pripadalo na Rusko 20 % globálnych dodávok fosílnych palív.

Energetická kríza, ktorá zvýšila ľuďom po celom svete účty, tiež spôsobila prudký nárast ziskov veľkých producentov ropy. Päť veľkých ropných koncernov – ExxonMobil, TotalEnergies, BP, Shell a Chevron – zrejme zaznamenali v 3. kvartáli zisk 50,7 miliardy USD, čo je o niečo menej v porovnaní s rekordným predchádzajúcim štvrťrokom, odhaduje agentúra Bloomberg.

Vojna a následky

Podľa IEA aktuálna energetická kríza vyvolaná ruskou útočnou vojnou na Ukrajine zanechá hlboké následky. Tá spoločne s pandémiou ochorenia COVID-19 spustila „radikálnu reorientáciu medzinárodného obchodu s energiami“. Podľa IEA „kontúry tohto nového sveta ešte nie sú presne definované, ale už neexistuje návrat k tomu, čo bolo predtým.“

IEA totiž prvýkrát predpovedá, že celosvetová spotreba fosílnych palív dosiahne svoj vrchol alebo sa ustáli, tentoraz nie na základe abstraktných predpokladaných budúcich politík, ale v dôsledku už prebiehajúcich zmi­en.

S nárastom predaja elektrických vozidiel dosiahne celosvetový dopyt po rope vrchol v polovici 20. rokov 20. storočia, teda o desať rokov skôr, ako IEA predpovedala predtým.

(1 EUR = 1,0023 USD)


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM