Namiesto gastrolístka peniaze? Vraj to zhorší finančnú situáciu pre desaťtisíce Slovákov
Ministerstvo práce už predložilo na pripomienkovanie rozsiahlu novelu Zákonníka práce, ktorá rieši aj gastrolístky.
Rezort práce po novom navrhuje, aby mal zamestnanec možnosť vybrať si medzi stravovacou poukážkou (tzv. gastrolístkom) a finančným príspevkom na stravovanie podľa toho, ako mu to vyhovuje, nie podľa toho, akú formu určil zamestnávateľ.
Právo výberu
„Právo výberu sa vzťahuje len na zamestnávateľov, ktorí nezabezpečujú stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení alebo v inom zmluvnom stravovacom zariadení. Zároveň sa navrhuje ponechať výnimky z možnosti voľby tam, kde už doteraz bol uplatňovaný finančný príspevok na stravovanie,“ uvádza sa v novele Zákonníka práce.
Zamestnávateľ bude povinný upraviť pravidlá, akým spôsobom sa realizuje výber zamestnanca.
Takýto návrh prinesie okrem negatívnych ekonomických dosahov aj zhoršenie finančnej situácie pre desaťtisíce Slovákov. V reakcii na zverejnenie novely to v piatok uviedla Asociácia moderných benefitov (AMOBE), ktorá združuje spoločnosti Edenred Slovakia, UP Slovensko a Doxx-Stravné lístky.
A čo exekúcie?
V návrhu zmien chýba asociácii napríklad ochrana hotovostného príspevku na stravovanie pred exekúciami. „Príspevok sa tak absolútne minie svojmu účinku. Miesto kvalitného teplého obeda pôjde na splácanie dlžôb,“ upozornil prezident AMOBE Štefan Petrík.
Pracovníci sa obávajú aj splynutia hotovostného príspevku so mzdou. Až 53 % opýtaných v prieskume agentúry 2muse z februára tohto roka si myslí, že by im zamestnávateľ nezvýšil mzdu, ak by im zároveň vyplácal príspevok v hotovosti.
Až 74 % súhlasilo s tým, že nezvýšenie mzdy by zamestnávateľ odôvodňoval práve, a najmä, vyplácaním príspevku v hotovosti.
Dopad na reštaurácie
Hotovostným príspevkom na stravu podľa asociácie utrpia aj reštaurácie. Prieskum 2muse potvrdil aj zmenu správania stravníkov v prípade, ak dostanú stravné v hotovosti.
To by viedlo k zníženiu tržieb reštaurácií a maloobchodu až o 420 miliónov eur. Ďalšiu stratu tržieb môžu obchody očakávať pre cezhraničné nákupy.
Tie sa prejavia aj na príjmoch štátu, keď okrem odpustených daní a odvodov z príspevku príde štát aj o daň z pridanej hodnoty z nákupov v zahraničí.
Firmám sťaží hotovostný príspevok podnikanie a pridá administratívnu záťaž. „Namiesto digitalizácie, ktorou tento problém vyriešili aj v Belgicku, pribudne možnosť voľby každého zamestnanca. Vo firme tak budú štyri formy príspevku,“ upozornil Petrík.
Nárast administratívy spojenej so zavedením ďalšej formy príspevku na stravu, bol podľa neho jedným z dôvodov, prečo nešlo Belgicko v roku 2016 cestou hotovostného príspevku. Slovensko sa navrhovanou novelou podľa AMOBE rozhodlo ísť opačnou cestou ako krajiny západnej Európy.
Ilustračné foto, TASR